Bursa futbolunun fikir, düşünce, yorum ve arşiv sitesi...
Bursaspor TFF 1. Lig Taraftar Köşesi Kale Arkası Yazarlar Röportajlar Grup Çeynç İletişim  
.Yalçın Gündüz Röportajı

Bursaspor.net'i Konuğu Bursaspor'un vefakar futbolcusu Yalçın Gündüz

Bursaspor.net: Merhaba Yalçın Ağabey, isterseniz öncelikle sizin Bursaspor ile ilk tanışmanızı ve Bursaspor A takımına nasıl yükseldiğinizi geçmişte yaşanan olayları analım, biraz nostalji yapalım. Daha sonra geniş bir perspektifte sizinle Bursa Merinos’u konuşalım. Son olarakta Bursaspor’daki son gelişmelerle ilgili görüşlerinizi alalım. 

Bursaspor.net: Bursaspor ile ilk tanışmanız nasıl oldu ve Bursaspor A takımında ne zaman görev almaya başladınız ? 

Yalçın Gündüz:1982 sezonunda Bursaspor Genç takımına geldim. Amatör kümede Yeşildağ genç takımında başladım futbola. Ondan sonra Yeşildağ’ın A takımında oynadım. Bu arada Tophane Endüstri Meslek Lisesi takımında da oynadım. O dönemde Bursaspor altyapısında Hasan Bora ve Özmetin Erkut vardı hoca olarak. Beni beğenmişler ve transfer etmek istediler. Sonra ben onların bu isteğiyle 1982 sezonunda Bursaspor genç takımına transfer oldum. Genç takımda 2 sene oynadım. Ondan sonra 1984-1985 sezonunda Ali, Cemal, Erkan ve Ahmet Suphi ile birlikte A takımda forma şansı bulmaya başladım. O zamanki antrenör Dorde Miliç idi. O yıldan sonra sürekli oynadım. 

Bursaspor.net : Bursaspor A takımına yükseldikten çok kısa bir zaman sonra 1985-1986 sezonunda kupa zaferini yaşadınız. Neler hissettiniz ? 

Yalçın Gündüz: 1985-1986 sezonunda Türkiye Kupasını kazandık. Bu benim futbol hayatımdaki en büyük başarı. Türkiye kupasını kazanmak herkese nasip olmuyor. Bursaspor da ilk defa kazanmıştı. Bu yüzden o kadroda oynadığım için tabii ki çok mutluyum. Bu arada; Bursa’da 3-0 yendiğimiz Trabzon’da 5-1 kaybettiğimiz Türkiye Kupası final maçında da takım kaptanıydım. Yani iki Türkiye kupası finalinde oynadım. Trabzon’a karşı kaybetmeseydik Bursaspor da iki kupa zaferi yaşayarak tarihe geçecektim. Ama nasip değilmiş. 

Bursaspor.net: Peki o maçtaki kaleci Nitu hakkında çok şeyler söylendi neler düşünüyorsunuz ? 

Yalçın Gündüz: Biz, sporun çok içinde olan insanlar, zamanında oynadık şimdi antrenörlük yapıyoruz. Bizim gibi sporun içinde olan insanların bu tip olaylara inanmaları kolay şeyler değil. Birebir görmem, yaşamam lazım. Ancak ondan sonra böyle bir şeye inanabilirim. Bunun haricinde hiçbir sporcunun ve antrenörün böyle bir şey yapacağına inanmıyorum ve inanmakta istemiyorum. 

Bursaspor.net: Bursaspor’ da güzel günlerinizden biraz bahsettik. Fakat o günlerde Bursaspor iki sezon üst üste 2.lige düştü. İlkinde kupa statüsü nedeniyle diğerinde ise mahkeme kararı ile 1.ligde oynama hakkını kaybetmedi. O günleri biraz aktarabilir misiniz ? 

Bursaspor.net: 1985-1986 sezonunda Türkiye kupasını aldığımız sene küme düştük neyse ki kupa statüsü gereği tekrar 1. Ligde kaldık. O sene Sakaryaspor’a son maçımızda 3-2 yenildik, berabere kalsak Rizespor küme düşecekti. Biz düştük.Ama söylediğim gibi kupa statüsü nedeniyle tekrar birinci ligde oynama hakkını kazandık. Ancak biz ertesi sezonda küme düştük. Hatta 2.ligde ilk maçımızı da oynadık. Yanlış hatırlamıyorsam Aydınspor’ u 4-0 yenmiştik. Adanademirspor yada Boluspor maçında şike olduğu iddiasıyla kulübümüz mahkemeye başvurdu. Mahkeme sonuçlandı ve o haftadan sonra 1.lig durduruldu.Bizi mahkeme kararıyla tekrar birinci lige dahil ettiler.2.lig için hazırlanan kadroyla lige çok güzel bir başlangıç yaptık.O zaman çok iyi transferler yapmıştık mesela Ahmet Kılıç, Kara şimşek Şenol, Maradona Çetin, kaleci Erhan Aslan.Bu kadroyla gayet başarılı bir sezon geçirmiştik. 

Bursaspor.net: Bursaspor’da çok fazla hocayla çalıştınız. Şu anda kendinizde antrenörsünüz. Çalışmaktan zevk aldığınız ve örnek aldığınız bir antrenör var mı ? 

Yalçın Gündüz: Bursaspor’ da birçok yerli ve yabancı hocayla çalıştım.Mesela çok değerli bir futbol adamı olan Piontek ile çalıştım. Milli takımı çalıştırdıktan sonra geldi bizi çalıştırdı. Onun döneminde şansız bir dönem geçirdik lige kötü başladık. Gerçekten çok kaliteli, iyi bir antrenör ama o dönemde kulüp takımı çalıştırmamıştı sadece milli takımda çalışmıştı. Kulüp yapısı biraz farklı oluyor, belki de o nedenle heyecanını biraz kaybetmişti ama her şeye rağmen bize çok faydalı olduğuna inanıyorum. Futbolda herşey neticeye göre değerlendirildiği için istenen neticeler gelmeyince o da kısa sürede ayrılmak zorunda kaldı. Yerli hocalara baktığımızda mesela Yılmaz Vural ile iki dönem çalıştık. Türkiye’nin en iyi antrenörlerinden biri. Futbolcu ile diyoloğu çok iyidir. Dışarıdan bakıldığında insanlar onu biraz “large” gibi görürler ama aslında son derece çalışma disiplini olan, idmanlarda işini son derece iyi yapan iyi bir antrenördür. Yani ondan da öğrendiğimiz şeyler üst düzeydeydi. Yani ikisi Piontek ve Yılmaz Vural öne çıkan isimlerdi diyebilirim. 

Bursaspor.net: Yanılmıyorsam Piontek ve başkan Murat Gülez döneminde de bir kadro dışı bırakılma olayınız olmuştu? 

Yalçın Gündüz: Piontek döneminde değil. Piontek’le başladığımız sezon Piontek sezon başında ayrıldı. Ben takım kaptanıydım, 5 maçta sakat olduğum için oynamadım.6 maçta oynadım. Ondan sonra problemler devam etti düzeltemedik Piontek ayrıldı. Takımın başına Nevzat Güzelırmak getirildi. Daha önce de beraber çalışmıştık, Nevzat hocayla. Nejat Biyediç yardımcı antrenör olarak getirildi. Ben takım kaptanı olarak devam ediyordum. 

Toparladık ve ligde yeniden iyi yerlere doğru çıkıyorduk. Kayserispor ile Türkiye Kupası maçı oynadık o maçı kaybettik devre arası oldu. O arada ben evlendim. Lig başladı tekrar. Takım üst üste mağlubiyetler almaya başladı. Benim hakkımda bir iki olay oldu ve birkaç yöneticimiz bu olayları dönemin başkanı Murat Gülez’e yanlış yansıtarak, Murat Gülez’i doldurarak benimde Bursaspor’dan ayrılmama sebep oldular. Ali Nail, Sedat ve ben, üçümüz kadro dışı kaldık. Böyle olunca istemediğimiz bir şekilde Bursaspor’ dan ayrıldık. Ben Bursaspor’da 10 sene forma giydim 4-5 sene takım kaptanlığı yaptım. Bursaspor’da en çok oynayan 6-7 futbolcudan biriyim. 28 yaşındayken futboldan ayrılmak zorunda kaldım. Eğer ayrılmasaydım Turan’ın kırdığı rekoru belki ben çok daha önceden kırmış olacaktım.

Bursaspor.net: Peki şu anda Murat Gülez’e bir kırgınlığınız var mı? 

Yalçın Gündüz: Valla Murat Gülez ile kırgınlığımız bir dönem devam etti. Daha sonra bazı büyüklerimiz araya girdiler bunun gereksiz olduğunu, artık dargınlıkların geride kalması gerektiğine ikna ettiler bizi. Zaman geçtikçe onun da bazı yapılan yanlışlıkların farkına vardığını düşünüyorum. 

Bursaspor.net: Bir TV programında Murat Gülez’in bir günlüğü olduğunu öğrenmiştik orada sizden de bahsediyor sanırım. 

Yalçın Gündüz: Evet. Benim hakkımda kötü şeyler yazdığını sanmıyorum. 

Bursaspor.net: Bursa tarihinde 1988-1989 tarihinde Bursaspor 2.lig takımının 1. lige yükselmesi olayı var. Bu olay Bursa Merinos’ a bakışımıza da ayrı bir heyecan getiriyor aslında. O günleri hatırlıyor musunuz biraz bahseder misiniz? 

Yalçın Gündüz: Hatırlıyorum tabi. Ben o zaman 1. lig takımında kaptandım. Maçlarımız falan çakışıyordu sürekli izleyemiyorduk ama takip ediyorduk. Orada oynayanların çoğu zaten arkadaşımızdı bizim. Daha önce genç takımda beraber oynadığımız arkadaşlardı. Kimsenin yapamayacağı bir şeyi başardılar.Amatör kümede şampiyon oldular 3. lige çıktılar. Orada şampiyon oldular 2. lige çıktılar. 2. ligde şampiyon oldular 1. lige çıktılar yani bu kolay kolay başarılacak bir olay değil . O dönemde oynayan bütün arkadaşları kutlamak lazım. 

Bursaspor.net: Bursa Merinos’ un böyle bir hedefi var mı ? Bursa Merinos kendine Süper lig hedefi koyabiliyor mu? 

Yalçın Gündüz: Hedefimiz nerede olursa olsun birinci olmak. İnsanlar Bursaspor tarihinde daha önce gerçekleşmiş bir olayla bizi bağdaştırıyorlar. Bizim de aynı başarıyı tekrarlamamızı istiyorlar. Bizim amacımızda tabi bunu başarabilmek ama bu kolay değil. Şimdi şartlar değişti futbol ilerledi. O zaman daha avantajlıydı belki o kadro. Şu anda çok genç bir kadromuz var. Biz de tabi ki şampiyon olalım istiyoruz, ama kendimizi mutlaka şampiyon olalım diye şartlarsak bu genç oyuncuları sıkıntıya sokarız, strese sokarız buda onları olumsuz etkileyebilir. Biz bu nedenle hemen şampiyon olalım diye bakmıyoruz. Olaya maç maç bakmak lazım bu hafta Eskişehirspor’u yendik, şimdi önümüzdeki karşılaşmaya bakıyoruz. O maça hazırlanacağız, o maça motive olacağız ve oynayacağız. İnşallah o maçı da kazanıp bir sonraki maça bakacağız. İşte böyle baktığımızda, bu maçlar kazanıldığında başarı zaten elde edilecek. 

Bursaspor.net: Bursaspor yönetiminin Bursa Merinos’ a bakış açısı şu anda nasıl? 

Yalçın Gündüz: Başkanımız Erdoğan Bilenser bu haftaki Eskişehirspor maçından sonra soyunma odamıza geldi, maçımızı izledi.Oyuncularımızı ve bizleri tebrik etti. Onlar bizim şampiyon olmamızı istiyorlar. 2. lig A kategorisine çıkmamızın daha faydalı olacağını düşünüyorlar. Bu konuda tüm desteği de bize veriyorlar. Şu ana kadar çalışma şartlarımız son derece iyi, maddi problemimiz hiç olmadı. Onun için bu desteği biz hissediyoruz. Bizim de hedefimiz, asli hedefimiz o olabilir. Ama bu genç oyuncuları sıkıntı altına sokmamak için direk şampiyonluk hedefi değil de olaylara maç maç bakalım, kısa kısa hedefler koyalım, ondan sonra uzun vadeli büyük hedefi gösterelim diye düşünüyoruz. 

Bursaspor.net: Sitemiz ziyaretçilerinde sayın Sedat Geyik ve Enes Rodoper bu konu ile ilgili bir soru yöneltmemizi istemişler. “Bursa Merinos’un asıl hedefi Süperlig’e çıkmak mı yoksa Bursaspor’a futbolcu yetiştirmek mi?” 

Yalçın Gündüz: Bakınız, başarılı olan yerden futbolcu çıkar. Başarısız olan bir takımdan futbolcu çıkması zor. Yani biz burada nihai hedefimiz şampiyonluk derken bir taraftan da biz bu oyuncuları geliştirmek ve onları Bursaspor’a hazırlamaya çalışıyoruz. Bu oyuncuların geliştiği de çok belli. Biz geçen sene Paf takımdan 10 tane oyuncu aldık, amatör kümeden 3-4 futbolcu aldık Yeni bir takım yaptık o zaman daha uyumsuzdular, birbirlerini daha az tanıyorlardı, yeteneklerini tam olarak ön plana çıkaramıyorlardı. Sıkıntılar yaşadık. Ama herşeye rağmen, özellikle geçen sene ikinci devre bir çıkışımız oldu ve gruptan çıktık. Şimdi bu sene geçen seneye nazaran daha iyi futbol oynuyorlar. Kendilerini daha çok geliştirdiler. Kolay değil yani 2. Ligde, yeni bir ligde, tanımadığınız takımlarla oynuyorsunuz geride 9 maç kalmış siz en çok puan toplayan lider takımsınız, bu da oyuncuların kendilerini geliştirdiklerini gösteriyor. Bu başarı bu çocukları motive ediyor, kendilerini zorlamalarına neden oluyor. Daha iyi çalışıyorlar, daha gayret sarf ediyorlar. Bu heyecan onların gelişmelerini çabuklaştırıyor. İnşallah biz bu mücadelenin içinde olursak bu arkadaşlar daha iyi çalışacaklar, daha iyi mücadele edecekler ve yukarıda Bursaspor’da oynayan ağabeylerini yakalama fırsatını elde edecekler diye düşünüyorum. 

Bursaspor.net: Peki Bursa Merinos’un eksikleri neler sizce? Mesela genç bir takım olmamızdan dolayı tecrübe eksikliğimizi bir handikap olarak görüyor musunuz? 

Yalçın Gündüz: Genç oyuncularımız var tabi. 82-83 doğumlu oyuncularımız var. Genç oyuncular ama bu oyuncular Bursaspor’un alt yapısında yıllardır oynayan oyuncular. Galatasaray’ın, Beşiktaş’ın, Fenerbahçe’nin altyapılarıyla bir çok maç oynamış Türkiye şampiyonlukları, finalleri oynamış oyuncular bunlar. Yani genç yaşta belirli bir tecrübeyi edinmiş oyuncular. Bir de geçen sene hep beraber yaşadığımız 3. lig tecrübesi var. Orada oynadığımız 34 maç onlara deneyim kazandırdı. Yani genç yaşta belli tecrübeyi ve deneyimi elde ettiklerine inanıyorum. 

Bursaspor.net: Konuyla bağlantılı olarak editörümüz Uğur Çelikkol’ un sorusunu aktarmak istiyorum. Bursasporlu oyuncular ile Bursa Merinoslu oyuncular arasında nasıl bir diyalog var. 

Yalçın Gündüz: Gördüğüm kadarıyla gayet iyi. Biz aynı saatlerde çalışıyoruz. Bursasporlu futbolcular geliyor bazen sohbet ediyorlar. Bazen yan yana koşarken birbirleriyle şakalaşıyorlar. Arkadaşlıkları gayet iyi yani. 

Bursaspor.net: Peki kişisel olarak hedefiniz nedir ? 

Yalçın Gündüz: Ben futbolu çok genç yaşta bıraktım. 28 yaşında trafik kazası geçirdim ve futbolu bıraktım. Hemen antrenör kursuna gittim. 28 yaşımda antrenör kursunu bitirdim, diplomamı aldım. Benimde hedefim bir gün Bursaspor’da antrenörlük yapmak. 

Bursaspor.net: İleride de çeşitli nedenlerden Bursa Merinos’un 2. lig A kategorisindeki amacı “Bursaspor’a futbolcu yetiştirmek” olursa yine Bursa Merinos’un başında göreve devam etmeyi düşünür müsünüz ? 

Yalçın Gündüz: Valla futbolda yarın ne olacağı belli değil. Şu anda Bursa Merinos takımının A kategorisine çıkarsa, ki çıkması gerekir zaten, orada oynaması 1. ligle arasındaki mesafeyi azaltacak. Oradan da Bursaspor’ a daha kaliteli oyuncular yetiştirme imkanı yakalanacak ve geçiş kolaylaşacak ama bu tabi yönetimin tasarrufudur. Yönetim derse ki kardeşim sizden şampiyonluk istemiyoruz biz, birinci planda bize futbolcu yetiştirin, bu oyuncuları hazır hale getirin derseler bizde ona göre çalışırız. Ama burada ne kadar çalışılır, o dönemde plan, proje, düşüncelere göre hareket edilir. O gün ki duruma bakmak lazım. Şu anda bir şey diyemem. 

Bursaspor.net: Ziyaretçilerimizden Mümin Öztürk “3.ligde şampiyon kadrodan şu anda Bursaspor’da futbolcu yok” bunun nedeni nedir ? diye sormuş... 

Yalçın Gündüz: Biraz önce bahsettiğim gibi 1.lig ile üçüncü lig arasında mesafe daha fazla. Şampiyon olup A kategorisine çıkarsak Bursaspor’a daha fazla oyuncu verebiliriz diye düşünüyorum. 

Bursaspor.net: Şu anda Bursa Merinos kadrosunda gelecek vaat eden, yıldızlaşabilecek futbolcular var mı? 

Yalçın Gündüz: Var tabi. Yani bu işten para kazanacak, ekmek yiyecek oyuncular var. Bursaspor’da oynayacak oyuncular var mı derseniz, işte bakın bu çocuklar geçen sene şampiyon oldular, 2. lige çıktılar, şu anda da liderler. Yani bu çocuklara şans verildiğinde, fırsat tanındığında başarılı olmamaları için hiçbir neden yok diye düşünüyorum. 

Bursaspor.net: Son olarak Bursaspor’da ki gelişmeler ile ilgili görüşlerinizi alalım? 

Yalçın Gündüz: Valla bilmiyorum yani biz geliyoruz burada çalışıyoruz, basından takip ediyoruz. Zaman zaman Nejat hocayla oturup konuşuyoruz. Ama bana göre Bursaspor’un çok iyi bir kadrosu var. Şurada 2 maçtır kötü gidiyor diye, sıkıntı yaratmaya gerek yok. Bence en kısa zamanda Bursaspor iyi sonuçlar alıp ligi iyi bir yerde bitirecektir. 

Bursaspor.net: Sitemizi ziyaret etme imkanı buldunuz mu ? 

Nevzat Dinçbudak (Yardımcı Antrenör) : Menejerimiz A.Suphi Evke aracılığıyla bizi yakından takip ettiğinizi öğrendik. Ben de internet ile ilgileniyorum. Bundan sonra sitenizi daha sık ziyaret edeceğim. 

Bursaspor.Net Ekibi: Hocam çok teşekkür ederiz. İyi çalışmalar. 

Yalçın Gündüz: Ben teşekkür ederim. Sizlere de iyi çalışmalar...

TARİH: 22.10.2002
RÖPORTAJ: Özgür Tetiköz

Bu röportaj 16805 sefer okunmuştur.

DİĞER RÖPORTAJLAR
 >> 02.12.2011   Michaël Chrétien Basser Röportajı
 >> 12.12.2010   Yılmaz Vural Röportajı
 >> 10.12.2010   Bursa''dan bir film geçti "Adı Aşk Bu Eziyetin"
 >> 10.08.2010   Milli Amigo Birol Röportajı
 >> 27.06.2009   Yeşil İnciler Röportajı
 >> 10.10.2008   Sarı Fırtına Vedat Vatansever Röportajı
 >> 02.09.2008   Kapalıçarşıda Bursaspor Sevgisi
 >> 18.08.2008   Gazeteci Levent Gencelli Röportajı
 >> 15.08.2008   Adnan Örnek Röportajı
 >> 11.07.2008   Okan Yılmaz Röportajı
 >> 06.06.2008   Mustafa Özkeskin Röportajı
 >> 17.12.2007   Fehmizat Bayraktar ile Bursa Ankara Kardeşliği üzerine Röportaj
 >> 15.12.2007   Bursasporlu taraftar dernek ve grup temsilcileri röportajı
 >> 09.05.2007   Hasan Bora Röportajı
 >> 07.11.2006   Sedat 3 Roportajı
 >> 16.02.2006   Miu ve Fresineanu Röportajı
 >> 01.05.2005   Bursaspor'un Kurucuları Röportajı

Tüm Röportajlar  

 
 32. Haftanın Maçı
Tarih: 25.04.2021
Stad: BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE STADYUMU
.
 Süper Lig Puan Durumu        
  Takım O G B M P
1 GİRESUNSPOR 29 18 6 5 60
2 ADANA DEMİRSPOR 29 16 8 5 56
3 YILPORT SAMSUNSPOR 29 15 10 4 55
4 ALTAY 29 17 2 10 53
5 ALTINORDU A.Ş. 29 15 7 7 52
6 ANKARA KEÇİÖRENGÜCÜ 29 14 7 8 49
7 İSTANBULSPOR 29 13 8 8 47
8 ÜMRANİYESPOR 29 11 8 10 41

Tam  Liste »

.
Sponsorlar


    Bursaspor için internet üzerinde hazırlanmış ilk internet sitesi "Bursaspor. net" Grup ÇEYNÇ Tarafından Hazırlanmaktadır...
Sitenin alt yapısı ve yazılımı Profornet tarafından sağlanmaktadır.

[Bursaspor.Net, Bursaspor Futbol Kulübünün Resmi Sitesi Değildir]
[© 2005-2019 Bursaspor.Net.Tüm hakları saklıdır]