Bursa futbolunun fikir, düşünce, yorum ve arşiv sitesi...
Bursaspor TFF 2. Lig Taraftar Köşesi Kale Arkası Yazarlar Röportajlar Grup Çeynç İletişim  
.Milli Amigo Birol Röportajı

Milli Amigo Birol Röportajı
Türk Bayrağını sırtına sarmış, disiplinli bir koro halinde seyircileri coşturan Milli Amigo Birol''u bir çoğunuz gibi bende yıllarca televizyon ekranlarında görmüştüm, ama tanışmak kısmet olmamıştı. Şanlı Türk bayrağı uğruna bu kadar mücadele verip iyi kötü onu her yerde dalgalandırmaya çalışan bu insanın Bursa’ya geleceğini öğrenince onunla kısa bir röportaj yaparak Bursaspor.net sitemizde yayınlamaya karar verdim.
Amigo Birol: "Bursaspor'u Avrupa'da Yalnız Bırakmayacağım"
Sıcak ve nemli bir yaz günü Bursa’da buluştuk efsane Milli Amigo Birol Ertan’la. Bu güzel buluşma için en güzel yerin Bursa’nın kalbi Kapalıçarşı olduğunda mutabık kaldık. Bursaspor’un bir başka meşhur siması Ardiles, buluşmaya ön ayak oldu ve tuttu onu elinden getirdi. Amigo Birol’un o günkü ziyaretinin bir başka amacı da öğleden sonra Pınarbaşında bulunan Şehitlikte Abdülkerim Bayraktar için yapılacak anma töreni ve Şampiyonluk Kupasının şehitliğe yani, bir anlamda şampiyonluk göremeden yitirilen yürekleri temsil eden Abdülkerim’e gideceği törene katılmak. Eski Aynalı Çarşı batı kapısı önünde temmuz ayında hocamız Ertuğrul Sağlam’ın katılımıyla açtığımız Bursaspor Şampiyonluk anı duvarı önünde, o küçük bahçede oturduk ve dertleştik. Dertleştik diyorum çünkü sohbetimiz bir noktadan sonra Amigo Birol’un içini döktüğü, dertlerini paylaştığı bir kıvama döndü, o kadar dolu ki onu ve anılarını durdurmak imkansız.
Bir insan düşünün. Uçak, otobüs bileti alabilmek için gerektiğinde malını, mülkünü, arabasını satıyor ve milli takımımız nerede maç yapıyorsa oraya gidiyor. Elinde ay yıldızlı bayrağıyla tribünlerde seyircileri coşturuyor, aklı, fikri, gönlü, Türkiye aşkı, milli takım aşkıyla dolu ve başka bir şeye kafa yormuyor.
Birol Ertan en çok kendisine gösterdiğimiz ilgi karşısında çok duygulandı. “İstanbul’da görmediğim sevgi, ilgi ve takdiri burada, Bursa’da gördüm.” diyen Birol Ertan’ın gözleri doluyordu. Sık sık önünde söyleşi yaptığımız Bursaspor anı duvarına bakıp Bursaspor’a ve Ertuğrul Sağlam’a övgüler yağdırdı ve sık sık Avrupa'da Şampiyonlar ligi maçlarında Bursaspor'u yalnız bırakmayacağını tribünde ki yerini alacağını tekrarladı.
Uğur ÇELİKKOL: Sayın Birol Ertan Ağabey, önce kısaca sizi tanıyalım, nasıl başladınız amigoluğa? Bu fikir nereden aklınıza geldi?
Amigo BİROL: Ben şimdi 1964-1965 yılları arasında şöfor olarak İstanbul Fatih itfaiyesinde çalışırken, itfaiyenin voleybol takımında bu işe merak saldım. Maçlara gitmeye başladık orada arkadaşları organize ediyorum, ateşliyorum. Haydi bağıralım şöyle böyle derken her maçta beni arar oldular. Bu işi aşk ile yaptım her zaman ama artık İstanbul çok değişti her şey para oldu. Daha sonra hayat şartları beni gurbete attı, İsviçre''ye işçi olarak gittim. İnsan, elinde bulunan değerlerin kıymetini onlardan uzaklaşınca daha iyi anlıyor. Ben de İsviçre''de ülkemden uzak, milli hislerle doldum Türkiye’de ki ortamımı çok özlüyordum.  Milletimin birliği, beraberliği için amatör olarak bu işe başladım, orada bazı maçlarda Türk bayrağı ile ön plana çıktım. Sonra vatan hasretine daha fazla dayanamadığım için Türkiye''ye döndüm.  Ülkeye dönünce maçlara gidip tezahüratlara başladım. Ama şunu özellikle vurgulamalıyım ki ben kulüp amigoluğu değil, Milli takımlar amigoluğu yapıyorum. Futbol, basketbol, voleybol, güreş olmak üzere Türk bayrağının dalgalandığı 31 devlette amigoluk yaptım. Bu arada bazı insanlar beni Orhan’la yani Paşalı Birol’la karıştırıyorlar, bana “kafa atan amigo” diyorlar hayır efendim alakası yok, ben milli amigo Birol’um. Şimdi, o arkadaşımız kalktı Mustafa Denizli  hocamıza kafa attı. Amigo Orhan, asıl adı Vecdi Teker.Milli Takım hocasına kafa atılır mı kardeşim? Ya da sadece pankartlara yazı yazarak olur mu bu işler? Amigo tribünü coşturan sevgi aşılayan adamdır.
 
Uğur ÇELİKKOL: Gördüğüm kadarıyla üzerinizde hep kırmızı beyaz kıyafetler var. Başka renk kıyafet giydiğiniz oluyor mu?
Amigo BİROL: Çok nadiren başka renk kıyafet giyerim ama ben bu renklerle özdeşleştim, beni herkes böyle tanıyor. Ben hayatta bir tek şeyi sevdim; Kırmızı-Beyaz bayrağı ve Milli takımı.
Uğur ÇELİKKOL: Birol Ağabey ben kendimden de biliyorum bu işler gönül işi ve sürekli kendinden verirsin. Bu işin sana maddi bir kazancı, geri dönüşü oldu mu?
Amigo BİROL: Hayır efendim, hiçbir maddi kazancı yok, bunun peşinde de değilim. Ben işin manevi kısmındayım. Bayrağımı ve ülkemi çok seviyorum. Bayrağımız her yerde dalgalansın, ülkemin adı her yerde başarılarla anılsın, işte bunu istiyorum. Ama zaman zaman tabi çok haksız laflara maruz kaldım. Ayrıca ben hiçbir takımın taraftarı da değilim Kimse benim gibi olamaz. Ben Milli Takım taraftarıyım . Benim işim gücüm kırmızı-beyaz rengimiz ve Milli Takım.
Uğur ÇELİKKOL: Bugüne kadar hangi ülkelere, hangi takımlarımızı desteklemek için gittiniz?
Amigo BİROL: Çok yerlere gittim ama benim için en onur verici olanları nur içinde yatsın Doğan BEYAZIT Paşa ile Çevik BİR Paşa Ordu Milli Takımı için Hollanda''ya götürdüler beni. Yine Ordu Milli Takımı için Bosna Hersek''e götürüldüm. Bunlar insana verilen değeri göstermek bakımından çok güzel şeyler.
Uğur ÇELİKKOL: Avrupa’da gerçekleşen maçlara nasıl gidiyorsunuz? Yani yol gidiş-geliş, yeme-içme masraflarınızı nasıl karşılıyorsunuz?
Amigo BİROL: Eminönü Yeni Camii yanında bir büfem vardı, bir dönem oradan kazandığımla geçiniyordum, o işi devrettik sonra orada çorap sattığım bile oldu.Hiç utanmam. Kazancımın çoğunu milli maçlara gidişte harcadım. Herkesin bir tutkusu vardır. Ne yapayım, benim tutkum da bu. Son Avrupa Futbol Şampiyonası''na bin bir güçlük çekerek gittim. Benim pasaportumda ''Milli Amigo'' yazar.Gurbetçiler sağolsun, Türkiye''de görmediğim ilgi ve desteği orada görüyorum. Ben ülkemi, bayrağımı sevdiğim için maçlara gidiyorum. Benim, böyle yaparak menfaat peşinde koştuğumu sananlar var. Bu doğru değil. Tek istediğim sevgi ve vefa.
Birol Ertan vefat eden Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan''ı görevi sırasındayken ziyaret etmek istediğini ancak görevlilerin kendisini binaya dahi yaklaştırmadığını da sözlerine ekliyor. “Ben sevgi adamıyım, gönül adamıyım. Benim işim sevgi, saygı, disiplin içinde seyircileri coşturmaktır.
Uğur ÇELİKKOL: Yurt dışına gittiğinizde dil sorunu olmuyor mu? Nasıl anlaşıyorsunuz?
Amigo BİROL: Ben işimi görecek kadar çat pat İngilizce bilirim. Bildiğim beş kelimeyle Milli Takım''ın peşini gezdim.Avrupa Maçlarında bütün kulüplerin yanında olmaya çalıştım, hem de bütün spor dallarında . Bazende gurbetçiler bana yardımcı oluyor oralarda.
Uğur ÇELİKKOL : Bursaspor bu sene ilk kez ülkemizi Şampiyonlar liginde temsil edecek, Bursaspor’un maçlarına da gitmeyi düşünüyor musunuz?
Amigo BİROL: Elbette düşünüyorum, gideceğim. Hem de yine kendi imkanlarımla gideceğim. Bursa’da ki maçlara da Avrupa’daki maçlara da gideceğim Bursaspor’u desteklemek için. Beni orada görsünler yeter, insanların beni Bursaspor’un Avrupa ‘da oynayacağı bir maçta görmeleri yeter bu manevi duygu, tatmin benim için her şeyin ötesinde. Kimseden bir şey beklemiyorum. Pasaportum yanımda olsa size gösterirdim. "Milli Amigo" diye yazıyor. Kulüp, siyaset gütmem, benim işim milli. Yabancı takımlarla oynayan hangi takımımız olursa olsun onları desteklerim.
Uğur ÇELİKKOL: Bursaspor’u nasıl görüyorsunuz?
Amigo BİROL: Öncelikle şampiyonluğu tekrar tebrik ederim, muhteşem bir şey. Bursaspor’u çok takdir ettim. Ertuğrul Sağlam Bursaspor için büyük şans ama Bursa ve Bursaspor’da onun için aynı şekilde. Bursa bu şampiyonlukla Türkiye’de ihtilal yaptı. Sezon başında süper kupada Trabzon karşısında alınan sonuç kesinlikle ölçü değil. Bursaspor 2010-11 sezonunu da iyi bir yerde tamamlayacaktır.
Uğur ÇELİKKOL: Bunca yıldır Milli Amigo''luk yapıyorsunuz. Size hiç ödül, teşekkür plaketi vs. veren oldu mu?
Amigo BİROL: Maalesef hayır ! Bırakın ödülü, bir sözlü teşekkür bile alamadım. Onun için çok üzülüyorum. Milli takımlar nerede, ben oradayım. Parada-pulda gözüm yok. Şükür Allah''a geçiniyoruz. Tek isteğim, Gençlik ve Spor Bakanlığı''ndan bir plaket, bir teşekkür yazısı.
Uğur ÇELİKKOL: Size karşı bir önyargı mı var sizce?
Amigo BİROL: Evet var, beni anlayamadılar daha doğrusu anlamak istemediler. 1981''de bana “sahtekar” dediler, halbuki ben arabamı sattım öyle gittim maçlara. Avrupa Kupası için sandalyelerde 43 gün yattım. Neler geldi başıma, istemedi beni yöneticilerimiz. Halbuki ben onlardan sadece ilgi bekledim, sevgi bekledim. Ben zaten artık Milli görevimin son günlerindeyim. ''''Bu şerefli vazifeye ilk olarak 1970 yılında İsviçre''nin Basel kentinde işçi olarak çalışırken başlamıştım. Bugüne kadar da vatan ve bayrağımı çok sevdiğim için yaptım. Fakat şimdi zorlanıyorum. Devlet ve sporla ilgili büyüklerimden destek görememenin üzüntüsü içindeyim. Şu günlerde vefa bekliyorum.'''' Şunu daha önce başka yerlerde de söyledim: “Beni Amigo diye dışlayıp, menfaat peşinde koşan biri gibi görenlerin; vatan, bayrak sevgimi anlamamalarını hiç unutmayacağım.
Uğur ÇELİKKOL: Daha önce gazetede okumuştum, artık amigoluğu bırakacağım demiştiniz, bırakmayı düşünüyor musunuz?
Amigo BİROL: Evet bırakacağım dedim olmadı ama… 40 yıldır milli amigoyum, ''''En kısa sürede bu şerefli görevimi noktalayacağım, Türkiye''de bir iş yapana herkes köstek oluyor ego tatmini var, benimde milli his ve bayrak sevgimle oynamak istediler, bu toplum çok nankör ve vefasız oldu, yazık Pop star olmak lazımmış biz vefasız ortamı secmişiz.
Uğur ÇELİKKOL : Son olarak bize ve sitemiz Bursaspor.net aracılığıyla Bursalı sporseverlere söylemek istediğiniz var mı?
Amigo BİROL: Kötü tezahüratlara, küfürlere ve fanatizme kesin olarak karşıyım. Kulüp takımlarının maçlarında oluyor bunlar. Milli takımlarımızın müsabakalarında bu tür hareketleri göremezsiniz. Orada hep bir ağızdan coşkulu tezahüratlar vardır. Neden bu fark? Çünkü amigolar işi iyi organize ediyorlar da ondan. Lütfen Bursa seyircisi de küfürden şiddetten uzak dursun gelen takımları misafirperverlikle ağırlasın. Bakın nasıl Ankaragücü taraftarı ile tüm Türkiye’de konuşulan bir arkadaşlık var, dostluk var diğer takımlarla da neden olmasın? Şimdi birde Avrupa’dan takımlar gelecek onlara da güzel bir ev sahipliği yapmak lazım . Size de çok teşekür ediyorum Uğur kardeşim bana gösterdiğiniz ilgi ve alaka için, sen zaten Bursa insanının Bursa taraftarının nasıl olduğunu burada bize gösterdin, sağol eksik olma başarılar dilerim.
Uğur ÇELİKKOL: Sağolun Birol Ağabey bizde teşekkür ederiz, sizi her zaman Bursa’da görmek isteriz.

Yer: Bursa / Eski Aynalı Çarşı-Bursaspor Anı Duvarı önü
Tarih : 10.08.2010
Röportaj-düzenleme : Uğur ÇELİKKOL
Fotoğraflar : Caner Tamuroğlu
Fotoğraf düzenleme : İsmail Küçük

Bu röportaj 21640 sefer okunmuştur.

DİĞER RÖPORTAJLAR
 >> 02.12.2011   Michaël Chrétien Basser Röportajı
 >> 12.12.2010   Yılmaz Vural Röportajı
 >> 10.12.2010   Bursa''dan bir film geçti "Adı Aşk Bu Eziyetin"
 >> 10.08.2010   Milli Amigo Birol Röportajı
 >> 27.06.2009   Yeşil İnciler Röportajı
 >> 10.10.2008   Sarı Fırtına Vedat Vatansever Röportajı
 >> 02.09.2008   Kapalıçarşıda Bursaspor Sevgisi
 >> 18.08.2008   Gazeteci Levent Gencelli Röportajı
 >> 15.08.2008   Adnan Örnek Röportajı
 >> 11.07.2008   Okan Yılmaz Röportajı
 >> 06.06.2008   Mustafa Özkeskin Röportajı
 >> 17.12.2007   Fehmizat Bayraktar ile Bursa Ankara Kardeşliği üzerine Röportaj
 >> 15.12.2007   Bursasporlu taraftar dernek ve grup temsilcileri röportajı
 >> 09.05.2007   Hasan Bora Röportajı
 >> 07.11.2006   Sedat 3 Roportajı
 >> 16.02.2006   Miu ve Fresineanu Röportajı
 >> 01.05.2005   Bursaspor'un Kurucuları Röportajı

Tüm Röportajlar  

 
.
 Süper Lig Puan Durumu        
  Takım O G B M P
1 ŞANLIURFASPOR 10 5 5 0 20
2 AMED SPORTİF FAALİYETLER 10 5 4 1 19
3 ÇORUM FK 9 5 1 3 16
4 ANKARASPOR 10 4 4 2 16
5 SOMASPOR 10 4 3 3 15
6 BITEXEN DÜZCESPOR 9 4 3 2 15
7 ANAGOLD 24ERZİNCANSPOR 9 4 3 2 15
8 TARSUS İDMAN YURDU 10 3 6 1 15

Tam  Liste »

.
Sponsorlar


    Bursaspor için internet üzerinde hazırlanmış ilk internet sitesi "Bursaspor. net" Grup ÇEYNÇ Tarafından Hazırlanmaktadır...
Sitenin alt yapısı ve yazılımı Profornet tarafından sağlanmaktadır.

[Bursaspor.Net, Bursaspor Futbol Kulübünün Resmi Sitesi Değildir]
[© 2005-2019 Bursaspor.Net.Tüm hakları saklıdır]