Bursa futbolunun fikir, düşünce, yorum ve arşiv sitesi...
Bursaspor TFF 1. Lig Taraftar Köşesi Kale Arkası Yazarlar Röportajlar Grup Çeynç İletişim  
.
Alpaslan Keser

» Yazara E-posta
» Yazıcı formatı
» Arkadaşına Gönder

Al Stadyumu Ver Silüetini
Önce uzun zamandır Bursaspor'a gönül verenlerin hayalini süsleyen yeni stadyumla ilgili albenili fotoğraflar, az biraz 3 boyut resimleme programlarına hakim herkesin kolaylıkla çizebileceği illüstrasyonlar serilir meydana.

Sonra denir ki "ey taraftar, sana bu stadyumu yaparım, adını da Timsah Arena yaparım şöyle en havalısından, ama karşılığında Atatürk Stadyumunu alırım."

Homurtular biraz kısılınca da denir ki "Nasıl olsa Atatürk Stadyumunu aldım, oraya da bir otel, alışveriş merkezi kondururum. Bu arada yükseklik izni de sınırsız bırakılır ama. Ne var bunda, sen stadyumuna bak, yoksa Bursaspor'un iyiliğini istemiyor musun?"
-"Yok isterim tabi stadyumu ama buraya böyle alışveriş merkezi olur mu?"
-"Seni geri kafalı. Senin gibiler yüzünden bu şehir kalkınamıyor. Al stadyumunu git odana, büyüklerin işine karışma"

Bursaspor taraftarını yeni stadyumla şehrin kalbine dikilecek alışveriş merkezi arasında tercih yapmaya zorlayanlar utansın.

Bursa olmazsa Bursaspor da olmaz. Bunu aklımızın bir köşesinde tutarak cevaplamamız gereken bazı sorular, madalyonun ters yüzleri var.

1)Şehir merkezinde stadyum mu alış-veriş merkezi mi ?
Şehir planlamacılarına göre her ikisi de şehir merkezinde olmaz. Ama ikisinden birisi olacaksa stadyum olsun daha iyi denir, çünkü stadyum 2 haftada bir , o da hafta sonunda bir gün trafiğe sebep olurken, alışveriş merkezi 365 gün 24 saat trafiğe ve altyapı kullanımına sebep olur.

Dünyanın bütün ileri ülkelerinde alışveriş merkezleri şehrin nispeten tenha bölgelerindedir. Türkiye'de de alışveriş merkezlerinin şehir dışına taşınması gündemde olmakla birlikte sermaye sahipleri bu konuyu uykuya yatırmaktadır.

2)Alış veriş merkezi olmazsa stadyum olmaz mı?
Bu proje olmazsa stadyum da olmaz deyip kestirip atanlar her iki projenin gelir-gider dengesine bakıyorlar mı acaba. Stadyum için gereken finansman, alışveriş merkezi projesinin 5'te biri yapılırsa da çıkar gibi görünüyor. Artan para da muhtemelen Bursaspor'un kasasına girmeyecek.

3)Madem böyle bir proje yapılabiliyordu, niçin şimdiye kadar yapılmadı ?
Bu biraz da hükümet politikasıyla bağlantılı. Yıllardır sürüncemede kalan arazi satışları yeni düzenlemelerle satıldı. Yani daha önce böyle bir proje için adım atılmamasını geçmiş Bursaspor veya belediye yönetimlerinin yetersizliğine bağlamak haksızlık olur. Kamu arazilerinin satışı ve ticari yapılaşma daha önce hiç olmadığı kadar kolaylaştırılmış durumda.

4)Bursa yerel medyasındaki gruplaşma neyin göstergesi ?
Bursa yerel medyası Bursa halkı yerele önem verdiğinden güçlüdür. Bursalı eve mutlaka bir yerel gazete bir de "ulusal" gazete alır. Çoğu zaman okuyacak birşey bulamasa bile alır yerel gazeteyi sadece birinci ve sonuncu sayfaya göz gezdireceğini bile bile İşte Bursa yerel medyasının göremediği gerçek bu. Kendini geliştirmek yerine "biz Türkiye'nin en iyi yerel medyasıyız" böbürlenmeleri ile kaf dağının ardında bir yerlerdeler ama kendilerine en güçlü medya payesini veren halkın sesi olabiliyorlar mı yeterince, tartışılır. Sahibinin sesi olmak, halkın sesi olmaktan çok daha kolay çoğu zaman. Aykırı düşünenlerin daha doğrusu aykırı yazı yazanların kapı dışarı edilmesi vatandaşın içini acıtırken, jurnal ruha sahip gerçek gazeteciler herhalde kahrolmaktadır. Bursa'lı çok değerli gazeteci, araştırmacı-gazeteci ve tarihçiler bu satırlardan hem tenzih edilmekte hem de hakettikleri yerlere gelmemelerinde belki de vatandaş olarak bizlerin sahip çıkmaması sebeptir diyerek özürlerimiz sunulmaktadır. Yapılaşamanın nasıl, hangi izinlerle ve ne gibi maliyetlerle oluştuğununun çoğu gazeteci tarafından gayet iyi bilindiği de aşikardır.Medya gruplarının topyekün aynı fikri savunması, kendileri gibi yazmayanları dışlaması tehlikeye işarettir.

5)Bursa'da yığınla yer talan edildi, şimdiye kadar aklınız neredeydi ?
İnanması güç ama bu sav medya tarafından ortaya atılmıştır. Yığınla cinayet işlendi bırakın bu cinayet de işlensin demekle neredeyse eşdeğer bir düşüncedir. Burada belki bizi tetikleyen unsur Bursaspor'un kullanılarak bu amaca erişilmek istenmesidir. Söz konusu Bursaspor olduğunda akan suların durduğu, pek çok sesin çıkmadığı hesaplanıldığından ve bilindiğinden çıkan aykırı sesler de falanca yer talan edilirken neredeydiniz gibi çocukça inatlaşmalarla savuşturulmak istenmektedir.

6)Yeni stad yapılırsa nereye yapılmalı ?
Organik tarım, teknolojik tarım gibi kavramların önem kazandığı şu günlerde verimli tarım arazilerinin altın değerinde olduğu bilinen bir gerçektir. Maalesef Bursaverimli tarım arazilerini, güzelim Bursa Ovası'nı trım ile değerlendirmek yerine yapılaşmaya, Buttim, Yeşil Şehir gibi projelere bırakmıştır. Dünyanın hiçbiryerinde verimli tarım arazileri bu denli hor kullanılmamıştır. Maalesef yeni stadyumun yeri konusu, eski stadyuma yapılacaklar konusunun gölgesinde kalmıştır.

7)Siz niye bu olayın üzerine bu kadar gidiyorsunuz, sizin ne çıkarınız var ?
Biz Bursalıyız. Biz Bursasporluyuz. Kendi fikirlerimizi, kendi görüşlerimizi hemşehrilerimizle paylaşmaktan ve Bursa için en iyisini dilemekten başka yapabileceğimiz birşey yok. En azından yapılacak olan alışveriş merkezi planlandığından 2-3 kat kısa yapılırsa bu bizim için bir teselli, Bursa için bir kazanç olacaktır. Uludağ'ın eteklerine gökdelen silüeti yakışmaz.

Sonuçta Bursa şehrine gönül vermiş insanlar olarak bizler elbette modern tesislerde göğsümüzü gere gere maç seyretmek istiyoruz. Ancak stadyuma kavuşmanın bedeli bu olmamalı. Önce Bursa, sonra Bursaspor.

22.06.2007 17:39:34, Alpaslan Keser

Bu yazı 8957 kez okunmuştur.

Sitedeki yazılardan yazarların kendisi sorumludur; site yönetimi yazılardan sorumlu tutulamaz.


Yazar arşivi
 
.
 Süper Lig Puan Durumu        
  Takım O G B M P
1 HATAYSPOR 28 15 8 5 53
2 B.B. ERZURUMSPOR 28 13 8 7 47
3 BURSASPOR 27 13 7 7 46
4 ADANA DEMİRSPOR 28 12 9 7 45
5 AKHİSARSPOR 28 12 9 7 45
6 ALTAY 28 11 10 7 43
7 FATİH KARAGÜMRÜK 28 11 10 7 43
8 ÜMRANİYESPOR 28 11 7 10 40

Tam  Liste »

.
Sponsorlar


    Bursaspor için internet üzerinde hazırlanmış ilk internet sitesi "Bursaspor. net" Grup ÇEYNÇ Tarafından Hazırlanmaktadır...
Sitenin alt yapısı ve yazılımı Profornet tarafından sağlanmaktadır.

[Bursaspor.Net, Bursaspor Futbol Kulübünün Resmi Sitesi Değildir]
[© 2005-2019 Bursaspor.Net.Tüm hakları saklıdır]