Bursa futbolunun fikir, düşünce, yorum ve arşiv sitesi...
Bursaspor TFF 1. Lig Taraftar Köşesi Kale Arkası Yazarlar Röportajlar Grup Çeynç İletişim  
.
Bahadır S. Dilek

» Yazara E-posta
» Yazıcı formatı
» Arkadaşına Gönder

Volkan Şen ve profesyonellik üzerine...

Bir doktor, bir gazeteci, bir politikacı ve bir futbolcu arasındaki temel benzerliğin ne olduğu yönündeki soruya en basit yanıt, "bunlar sadece meslek değil, aynı zamanda yaşam biçimidir" cümlesiyle verilebilir.
Bu meslekler yaşam biçimi olarak algılandığı sürece sözkonusu kişiler için kalıcı başarıyı beraberinde getirir.
Bir doktor, bir gazeteci, bir politikacı veya bir futbolcu, yaptığı işi yaşam biçimi olarak algılamıyorsa ve özel yaşamını buna göre şekillendirmiyorsa, mesleği açısından ciddi sıkıntılarla karşılaşması kaçınılmaz olur.
Bir cerrah nasıl ki, gece yarısı acil bir hasta çıkması durumda "şimdi uyuyorum. Hastaneye gelemem" diyemezse; bir gazeteci nasıl ki "tatile çıktım" diyerek gündemi izlemeyi bırakamazsa; bir politikacı nasıl ki tatil köyünün kapısında bekleyen medya mensuplarının sorularını yanıtlamayı "şimdi dinleniyorum" diyerek reddedemezse bir futbolcu da ligin yeni yeni ısınmaya başladığı bir dönemde "iki gün izin var" diye sadece kız arkadaşını görmek için alıp başını dünyanın öbür ucuna gidemez.
Gerekçesi ne olursa olsun, bu ne profesyonelliğe sığar ne de takımına olan sorumluluğuna...
Volkan Şen, bu son davranışıyla Bursaspor camiasına ve bütün Türkiye'ye profesyonelliğin ne olmadığını açıkça göstermiştir.
Aslında bu anlamda kendisini kutlamak gerekir.
Bizans triosunun hegomanyasını yıllar sonra kırmış, Şampiyonlar liginde Türkiye'yi temsil etmekte olan bir takımın, en gözde futbolcularından biri olsa da Volkan Şen, Türk futbolcusunun en kronik sorunlarından biri olan "profesyonelleşememe" sıkıntısını bir kez daha gözler önüne sermiştir.
Basına yansıyan haberlere göre Volkan Şen, Amerika'da yaşayan kız arkadaşı ile nişan yapmak için bu ülkeye gitmiş. Sonra da "Bursaspor'u çok seviyorum. Yönetimin kararına saygı duyuyorum ancak yönetimden de af bekliyorum" demiş.
Eğer bu bilgi doğruysa, özel yaşamıyla futbolculuğu arasında bir denge kuramadığı ortadadır. Sormazlar mı adama, "nişanlanmak için ligin kızışmaya başladığı dönemi mi bekledin?" diye.
Özel yaşamını mesleği ile uyumlaştıramayan, takım içindeki sorumluluğunu gözardı edip nişanlanmak için -izin verilmemesine karşın- iki günlüğüne onca yola gidip gelen bir futbolcunun profesyonelliğinden nasıl sözedilebilir?
Türk futbol tarihinin sadece ve sadece profesyonelliğin ne olduğunu bilmediği için yıldızı bir iki yıl içinde sönen, sonra da adımı kimsenin anmadığı muhteşem! futbolcularla dolu olduğunu unutmamak gerekir.
Volkan Şen de bunların arasında yerini almak ister mi bilinmez ama, bu durumun Bursaspor'un "güçlü takım ruhu olan kulüp" imajına da zarar vermiş olduğu ortadadır.
Öte yandan Ertuğrul Sağlam'ın tepkisi, Volkan Şen'e verdiği ceza ve konuya yaklaşımı tam olması gerektiği gibidir.
Zaten, Ertuğrul Sağlam'ın profesyonellik konusunda bir sıkıntısının olduğunu söylemek de kendisine çok büyük haksızlık olur.
Yapılması gereken Bursaspor Kulübünün, Ertuğrul Sağlam'ın bu yaklaşımını bütün futbolculara yönelik olarak kurumsallaştırılması ve bir teamül olarak benimsenmesidir.
Volkan Şen'in bu hatası bireysel bir hata gibi algılansa da Bursaspor'un Şampiyonlar ligindeki tutukluğunun bilinç altında, profesyonelleşememe sıkıntısının olduğunu da düşünmek olasıdır.
Valencia'nın hiçbitmeyecek gibi görünen enerjisinin arkasında, Rangers'ın attığı golün avantajını korumasını bilmesinin arkasında, profesyonel mentalitenin bulunduğu önemli ve örnek alınması gereken bir gerçektir.
Zaten Avrupa'daki milyarlarca Avro'luk futbol pazarında hiçbir sorumsuzluğa ve profesyonellik dışı davranışlara yer olmadığını bütün futbolcular bilirler ve ona göre davranırlar. Bursasporlu futbolcuların, Şampiyonlar Ligi'nde rakiplerinin sadece tekniklerini ve stratejini değil profesyonelliklerini de dikkate almaları ve bunu önemli bir örnek olarak kabul etmeleri, futbol yaşamlarının geleceği açısından büyük önem taşımaktadır.

09.10.2010 18:13:27, Bahadır S. Dilek

Bu yazı 4819 kez okunmuştur.

Sitedeki yazılardan yazarların kendisi sorumludur; site yönetimi yazılardan sorumlu tutulamaz.


Yazar arşivi
 
 9. Haftanın Maçı
Tarih: 27.10.2019
Stad: ESENYURT NECMİ KADIOĞLU STADYUMU
.
 Süper Lig Puan Durumu        
  Takım O G B M P
1 AKHİSARSPOR 6 4 1 1 13
2 HATAYSPOR 6 3 2 1 11
3 ÜMRANİYESPOR 6 3 2 1 11
4 ADANA DEMİRSPOR 6 2 4 0 10
5 BALIKESİRSPOR 6 3 1 2 10
6 KEÇİÖRENGÜCÜ 6 2 4 0 10
7 OSMANLISPOR 5 3 1 1 10
8 FATİH KARAGÜMRÜK 6 2 3 1 9

Tam  Liste »

.
Sponsorlar


    Bursaspor için internet üzerinde hazırlanmış ilk internet sitesi "Bursaspor. net" Grup ÇEYNÇ Tarafından Hazırlanmaktadır...
Sitenin alt yapısı ve yazılımı Profornet tarafından sağlanmaktadır.

[Bursaspor.Net, Bursaspor Futbol Kulübünün Resmi Sitesi Değildir]
[© 2005-2019 Bursaspor.Net.Tüm hakları saklıdır]