Bursa futbolunun fikir, düşünce, yorum ve arşiv sitesi...
Bursaspor TFF 1. Lig Taraftar Köşesi Kale Arkası Yazarlar Röportajlar Grup Çeynç İletişim  
.
Bahadır S. Dilek

» Yazara E-posta
» Yazıcı formatı
» Arkadaşına Gönder

Bursasporun cezası hafifletilmemeliydi!


Bu kadar açık ve net.
Türkiye Futbol Federasyonu'nun Beşiktaş maçı öncesinde çıkan taraftar olayları nedeniyle Bursaspor'a verdiği cezada hiçbir şekilde indirim yapılmaması gerekiyordu.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, Bursaspor'a verilen 3-0 hükmen mağlubiyet ve 5 maç tarafsız sahada seyircisiz oynama cezasının çok ağır ve fevkalede üzücü olduğunu söylemesi ve "Bunu kabul etmek mümkün değildir" açıklamasından sonra, yapılan bu ceza indirimi 10 yıllar boyunca Bursaspor'un üzerinden kalkmayacak bir şaibeyi de beraberinde getirmiştir.
Bu şaibeyi yaratmaya kimsenin hakkı yoktur.
Bütün taraftarların ve camianın bunu açıkça bilmesi gerekiyor.
Bizans triosu muhriplerinin, Bursaspor'un 2009-2010 yılındaki şampiyonluğunu şaibe altında bırakmak için kapı eşiğinde beklediği bir dönemde, Fenerbahçe odaklı şike soruşturmasının Türkiye gündemine damgasını vurduğu bir dönemde; ez cümle Türk futbolunda at izinin it izine karıştığı bir dönemde Bursaspor'un cezasının, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın "talimatıyla" indirilmiş olduğu görüntüsü; ne Bursaspor'a ne de Bursaspor camiasına yarar sağlar.
Yarar sağlamadığı gibi İstanbul boyalı basınının eline uzun yıllar kullanılacak olan bir koz da vermiş olur.
Zinhar yanlış anlaşılmasın. Bundan kesinlikle "Türkiye Futbol Federasyonu'nun Bursaspor'a vermiş olduğu ceza haklıdır, Bursaspor bu cezayı haketmiştir" anlamı da çıkarılmasın.
Türkiye ligleri tarihinde Bursaspor ilk kez mağdur edilmemiştir.
Bu ne ilktir ne de son olacaktır. Bundan kimsenin kuşkusu olmamalı
Bursaspor, Hemen hemen bütün Anadolu takımlarının çektiği çileleri çekerek, şampiyonluk kupasını kaldırma başarısını göstermiştir.
Bunu ne Bizans triosu ne de Bizans triosunun boyalı basındaki lafazanları ile kalemşörleri hazmedebilmiştir.
Amma ve-lakin kimsenin Bursaspor üzerinde şaibe yaratmaya, Bursaspor'u zan altında bırakmaya hakkı yoktur.
Kesinlikle haksız da olsa, son derece ağır da olsa; Bursaspor bu cezayı çekmeli, alnın akıyla; kendisine yapılan haksızlığı TFF'nin yüzüne vurarak lige devam etmeliydi!
Ama olmadı!
Somali'deki aç insanları bile kendisine siyasal çıkar malzemesi yapan bir iktidarın, nalıncı keseri gibi kendine yontan zihniyeti, maalesef Bursaspor'a da el attı.
Arınç demiş ki:
"Federasyon özerk bir kuruluş. Spordaki şiddeti önlemek için kanun da var. Ancak bu karar ağır ve fevkalade üzücü. Gözlemci bir hukukçu olarak çözemediğim konu; oynanmamış, iki takım da sahaya gelmemiş veya gelememiş, maç sonrası olumsuzluk söz konusu değil. Zarar gören kurum, kuruluş yok. Bursaspor forması giymiş, taş, sopa, kama ve çöp konteynerı kullanarak polisle çatışanlar var. Bu Bursaspor formalılar ne kadar Bursaspor'u destekliyor. Kama, sopa kullananlar taraftar olarak nitelendirilemez"
Arınç, "Yapılacak şey takımın Tahkim Kurulu'na gitmesi ve Tahkim Kurulu'nun da mevcut durumu yeniden inceleyerek, hatta emniyetle, vilayetle yazışmalar yapmak suretiyle olayların nasıl cereyan ettiğini daha büyük inceleyerek bu konuda hayırlı bir karar vermesidir. Aksi taktirde böyle bir ceza caydırıcı da olmayacaktır" diyerek yol bile göstermiş!
Bunlar bilinmeyen gerçekler değil ki.
Bursaspor'un cezasının indirmesi için bu doğruları Arınç'ın mı söylemesi gerekiyordu. Peki, Sayın Arınç, bu cümleleri kurduğu zaman Bursaspor'u zan altında bırakacağını hesap etmedi mi?
Türkiye hem siyasetiyle hem sporuyla yeni bir döneme girmiştir ve bu yeni dönemde hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. AKP hükümeti siyaseti, devleti, devletin bütün kurum ve kuruluşlarını, sermayeyi ve hatta toplumsal yapıyı dönüştürdüğü gibi sporu da kendine göre; kendi çıkarlarına hizmet edecek biçimde dönüştürme çabasındadır.
Ve Bursaspor, AKP'nin bu çabasının bir unsuru, bir enstrumanı olmamalıdır! Olmaması için de yönetimiyle, camiasıyla, taraftarıyla gereken hassasiyeti göstermek durumundadır!

BAHADIR SELİM DİLEK, ANKARA
http://twitter.com/bahadirselim

25.08.2011

25.08.2011 16:08:25, Bahadır S. Dilek

Bu yazı 5566 kez okunmuştur.

Sitedeki yazılardan yazarların kendisi sorumludur; site yönetimi yazılardan sorumlu tutulamaz.


Yazar arşivi
 
 9. Haftanın Maçı
Tarih: 27.10.2019
Stad: ESENYURT NECMİ KADIOĞLU STADYUMU
.
 Süper Lig Puan Durumu        
  Takım O G B M P
1 AKHİSARSPOR 6 4 1 1 13
2 HATAYSPOR 6 3 2 1 11
3 ÜMRANİYESPOR 6 3 2 1 11
4 ADANA DEMİRSPOR 6 2 4 0 10
5 BALIKESİRSPOR 6 3 1 2 10
6 KEÇİÖRENGÜCÜ 6 2 4 0 10
7 OSMANLISPOR 5 3 1 1 10
8 FATİH KARAGÜMRÜK 6 2 3 1 9

Tam  Liste »

.
Sponsorlar


    Bursaspor için internet üzerinde hazırlanmış ilk internet sitesi "Bursaspor. net" Grup ÇEYNÇ Tarafından Hazırlanmaktadır...
Sitenin alt yapısı ve yazılımı Profornet tarafından sağlanmaktadır.

[Bursaspor.Net, Bursaspor Futbol Kulübünün Resmi Sitesi Değildir]
[© 2005-2019 Bursaspor.Net.Tüm hakları saklıdır]