Bursa futbolunun fikir, düşünce, yorum ve arşiv sitesi...
Bursaspor TFF 1. Lig Taraftar Köşesi Kale Arkası Yazarlar Röportajlar Grup Çeynç İletişim  
.
Levent Gencelli

» Yazara E-posta
» Yazıcı formatı
» Arkadaşına Gönder

Tur 2013 ve Bursa
49. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nu bir Türk bisikletçi Mustafa Sayar kazandı. Torku Şekerspor dünyanın önemli takımları arasında oldukça başarılı bir tur geçirdi. Bursa bu turda vardı.Bisikletin efsane ismi Rıfat Çalışkan adına prim verildi. Eşi Türkün ve kızı Özge ödülü vermek için kürsüye çıktıklarında gözyaşlarımızı tutamadık.

Rıfat Abi, çok başarılı bir sporcuydu ama bir o kadar da zor adamdı. Türkün Abla’nın Rıfat Abi’ye verdiği olağanüstü desteğin altında nasıl büyük bir sabır yattığına çok genç spor muhabiri olduğum yıllarda defalarca tanık oldum. Oğulları İlke ve kızları Özge’yle birlikte Rıfat Çalışkan’la ilgili yerli/yabancı gazetelerde çıkan yüzlerce haber ve yorumdan oluşan bir arşivi derlediler. Bu arşiv bir anlamda son 40 yılın Türk bisikleti arşivi özelliğini de taşıyor…

Bisiklet sporunun başarısında sporcular kadar lojistik destek verenlerin de payı bulunur. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun başarısında görünmeyen kahramanların payı gerçekten çok fazlaydı. Bana kalırsa Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’tan bile çoktu. Kılıç, son gün sahneye çıktı. Ödül töreninde rol kapmaya çalıştı. Başka büyük turlarda sahneyi tasarlamaya çalışan bir spor bakanı yoktur ama burası Türkiye… Yabancı konuklar tur organizasyonuna övgü yağdırırken Spor Bakanı’nın teşbihte hata olmaz ama teşrifatçı gibi davranmasına anlam verememişlerdir ama burası Türkiye… Neyse bu konuda daha fazla yazıp Kılıç’a biz de rol vermeyelim.

Tur giderek uluslararası marka oluyor. 50 yıl önce büyük öngörüyle temelleri atılmıştı. Yıllarca çok zor koşullarda yarışan sporcuları izledim. Şimdilerde her etabında onlarla yeniden koşuyorum. Mustafa Sayar’ın başarısı önemli. Doping testlerinin de temiz çıkması durumunda Türk bisikleti çok önemli bir virajı dönecek.

Torku Şekerspor, Türk şekerini GDO’lu ürünlere teslim etmemek adına büyük işler yapan ve pancar üreticisine sahip çıkan bir yapı. Pancar Kooperatifleri’nin üst örgütü Pankobirlik Başkanı Recep Konuk’un bisiklet takımı için hedefleri var. Fransa, İtalya, İspanya turlarında yarışacak bir ekip oluşturma hedefi bisikletin önünü açacak nitelikte.

Tur 2013’ün başarısında bir başka Bursalı, Şükrü Aydın’ın da rolü büyüktü. Şükrü, Türkiye Bisiklet Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı. Tur boyunca kılı kırk yaran titizlikle görev yapan hakemleri sporculuğundaki gibi bitmek bilmeyen enerjisiyle yönlendirdi.

TRT ve Eurosport yayınlarında ülkemizin güzellikleri 165 ülkeye basılan canlı yayınlarda sergilendi. Yayınların en başarısız ismi ne yazık ki TRT spikeri Levent Özçelik’ti. Futbola yakın bisiklete uzak havası yayınların neredeyse her saniyesine yansıdı. Feyzi Açıkalın’ın çabası da bisiklet adına affedilmeyecek yayıncılık hatalarını engelleyemedi.

Bisikleti daha çok yazmalıyım diye düşünüyorum.Anılar, gözlemler ve Bursa’daki başka isimsiz kahramanlara da saygı adına bunu yapmalıyız

Bisiklet, her türlü kirliliğe teslim olmayanların bağımsızlık bayrağıdır…


06.05.2013 15:37:45, Levent Gencelli

Bu yazı 3163 kez okunmuştur.

Sitedeki yazılardan yazarların kendisi sorumludur; site yönetimi yazılardan sorumlu tutulamaz.


Yazar arşivi
 
 2. Haftanın Maçı
Tarih: 25.08.2019
Stad: BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE STADYUMU
.
 Süper Lig Puan Durumu        
  Takım O G B M P
1 ADANA DEMİRSPOR 1 1 0 0 3
2 FATİH KARAGÜMRÜK 1 1 0 0 3
3 MENEMENSPOR 1 1 0 0 3
4 ÜMRANİYESPOR 1 1 0 0 3
5 AKHİSARSPOR 1 1 0 0 3
6 HATAYSPOR 1 1 0 0 3
7 OSMANLISPOR 1 1 0 0 3
8 B.B. ERZURUMSPOR 1 0 1 0 1

Tam  Liste »

.
Sponsorlar


    Bursaspor için internet üzerinde hazırlanmış ilk internet sitesi "Bursaspor. net" Grup ÇEYNÇ Tarafından Hazırlanmaktadır...
Sitenin alt yapısı ve yazılımı Profornet tarafından sağlanmaktadır.

[Bursaspor.Net, Bursaspor Futbol Kulübünün Resmi Sitesi Değildir]
[© 2005-2015 Bursaspor.Net.Tüm hakları saklıdır]