Bursa futbolunun fikir, düşünce, yorum ve arşiv sitesi...
Bursaspor TFF 2. Lig Taraftar Köşesi Kale Arkası Yazarlar Röportajlar Grup Çeynç İletişim  
.Yeşil İnciler Röportajı


Bursaspor.Net in konuğu, tribünlerimizin güzel yüzü "Yeşil İnciler"...


Bursaspor.net : Öncelikle burada bulunan tüm Yeşil İnciler üyelerine hoşgeldiniz diyorum. Röportajımıza isterseniz bu grubun kurucusu Gökçe Yıldız arkadaşınızla başlayalım. Gökçe, şu anda sanıyorum ki grubun lider konumunda bulunuyorsun. Sendeki Bursaspor sevgisinden de biraz söz açarak ; böyle bir grubun kurulmasında ilk olarak hangi adımları attın?

Gökçe Yıldız : Ben Bursasporlu bir ailede yetiştim. Babam küçük yaşlarımdan itibaren beni sıksık maçlara götürürdü. Atatürk Stadı’na girdiğimde orada bulunan binlerce insanın hep bir ağızdan kardeşçesine yaptıkları tezhüratları gördüğümde çok etkileniyordum. Zamanla Bursaspor bende bir aşk haline geldi. Özellikle internette Bursaspor’la ilgilenen bayan arkadaşları araştırıyordum. Bazı sitelere üye olarak oradaki bayan arkadaşlarla iletişime geçiyordum. Daha sonrasında bazı arkadaşlarımızla biraraya gelerek grup kurma ve tribünde yer alma fikrini ortaya attım. Ve şimdi hem tribünde hem de tribün dışında güçlü bir grup olarak hedeflerimize yürüyoruz.


 Bursaspor.Net : Peki, Yeşil İnciler ismi nasıl doğdu?


Gökçe Yıldız : Özelliklerde tribünlerde bayan taraftarlardan bahsedildiğinde akla gelen ilk terim “Dişi Timsahlar” oluyordu. Bu tarz bir grup adının biraz argo olduğunu düşünüyorum.Bana göre Bursa ve Bursaspor’a yakışır bir söylev oluşturmalıydık. Ve “Yeşil İnciler” adını beyinlerde yer edindirmeye başladık. Grubumuzun, kurulduktan sonraki ilk organizasyonu Samet Aybaba döneminde yaptığımız Özlüce ziyareti olmuştu. O gün ziyarette 10 kişiydik. Bizimle ilk haber de yine o günlerde, 19 Ağustos 2008 tarihinde çıkmıştı.


 Bursaspor.Net : Şu anda grubunuzda bulunan bayan arkadaşlarınızın sayısı ne kadar?


 Gökçe Yıldız : Grubumuzda 90 a yakın üyemiz bulunmakta. Fakat aynı zamanda tribünlerde de aktif olarak yer alan arkadaşlarımızın sayısı 35 i buluyor.


 Bursaspor.Net : Sizi bir arada tutan temel kavram Bursaspor diyebiliriz herhalde. Bursaspor sevgisinin sizde nasıl yer ettiğini biraz açabilir miyiz?


 Gökçe Yıldız : Tabii ki bu sevginin tarifini yapmak çok zor. Şunu rahatça söyleyebilirim ki bizleri buluşturan Yeşil-Beyaz sevgisi sonuna kadar hep birlikte hedefleyeceğimiz bir amaç. İçimizi kıpırdatan bir sevgi bu...


 Bursaspor.Net : Diğer takımların bayan taraftar gruplarıyla da bağlantılarınız oldu mu? Birlikte organizasyonlar planladığınız gruplar var mı?


 Gökçe Yıldız : Ankaragücü’nün Bursa’ya geldiği maçta sevdiğimiz bir ablamız olan Hülya Özdemir ile görüşmüştük. Düşüncelerimizi aktarmıştık. Bununla birlikte Eskişehirspor’un “Dişi Şimşekler” adlı grubuyla da fikir paylaşımlarında bulunuyoruz.
Bursaspor.Net : Tüm bu aktivitelerin içinde yer alırken bazı sorunlarla karşılaşmış olabilirsiniz. Örneğin aileniz, böyle bir oluşumun içinde yer almanıza karşı çıkıyor mu?


Gökçe Yıldız : Ailemiz tarafından pek bir baskı görmedik diyebilirim. Çünkü ailelerimizin de çoğu Bursasporlu ve bizim bu oluşumun içinde hangi sebeple yer aldığımızı iyi biliyorlar. Tabii ki içimizde, ilk başlarda bazı sorunlar yaşayan arkadaşlarımız olmuştu. Fakat zaman geçtikçe ve biz iyi niyetimizi ve emeğimizi ortaya koydukça bu arkadaşlarımızın aileleri de bize daha olumlu bakmaya başladı. Birçok kişi bu grubun 2-3 ay içerisinde yok olacağını söylüyordu. Fakat biz aramızda öyle bir bağ kurduk ki şu anda hepimizi çok yakın dostlar gibiyiz ve hatta ailelerimiz bile oluşumumuz sayesinde birbirleriyle tanışıp görüşmeye başladı.

 Bursaspor.Net : www.Yesilinciler.Com adında bir internet siteniz mevcut. İnternet siteniz ile ilgili bilgiler verebilir misiniz?


 Gökçe Yıldız : İnternet sitemiz şu anda sadece Forum olarak hizmet veriyor. Biz sitemizde duyurularımız, organizasyonlarımız hakkında bilgiler sunuyoruz. Bize ulaşmak veya hakkımızda bilgi edinmek isteyen bayan arkadaşlarımız oluyor. Onların bizimle daha kolay bir şekilde iletişim kurabilecekleri ve fikirlerini bizimle paylaşabilecekleri bir ortam. İnternet sitemiz ilerleyen dönemde ana sayfamızla da hizmete başlayacak.


 Bursaspor.Net : Tribünlerde size karşı olumlu bir bakış var gibi görünüyor. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz tribünleri?


 Gökçe Yıldız : Biz tribünlerde birlik ve beraberlikten yanayız. Bir dönem sürekli yeni grupların kurulduğunu duyuyorduk. Fakat biz yine de Bursasporluysak ve burada Bursaspor için bulunuyorsak iyiniyetli tüm oluşumlara katkı vermeliyiz. Ancak yine de çok seslilikten ziyade birlik ve beraberliğin sağlanması gerekli.


 Bursaspor.Net : İleride gerçekleştirmek istediğiniz projeleriniz neler?


 Gökçe Yıldız : Şu aşamada ilk olarak aramıza katılmak isteyen yeni arkadaşlarımız var ve onları bekliyoruz. Ardından Huzurevi ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na ziyaretlerde bulunacağız. Bizler genç nesil olarak, yardımlarda bulunmamız gereken kişilerin her daim yanında olmak istiyoruz. Ve bunların da ardından Yeşil İnciler Ormanı adında bir projemiz var.


 Bursaspor.Net : Yeşil İnciler düzenli olarak biraraya geliyor mu? Toplantıla düzeniniz nasıl?


 Gökçe Yıldız : Sadece belirli aralıklarla, fikir alışverişi yapmamız gerektiği zaman toplanıyoruz. Düzenli bir toplantı tarihimiz yok fakat boş vakitlerimizin çoğunda biraraya gelmeye çaba gösteriyoruz.


 Bursaspor.Net : Üye sayınızı arttırmak istiyor musunuz?


 Gökçe Yıldız : Bizleri tribünlerde görenler daha kalabalık olmamız gerektiğini söylüyor. Bize güveniyorlar. Biz de bu güveni boşa çıkarmamak adına adımlarımıza herzaman dikkat ederek ilerliyoruz. Tabii ki tüm Bursasporlu bayanlara kapımız açık. Aramıza katılmak isteyen olursa onlarla birlikte yolumuza devam ederiz.

Bursaspor.Net : Türkiye’de futbol erkek egemen bir spor dalı olarak görülüyor. Tribünlere bakış ta aynı şekilde... Birçok bayan taraftar sadece eşlerinden dolayı ya da yoğun medya baskısının pompaladığı “İstanbul hayranlığı” içerisinde Beşiktaş, Galatasaray veya Fenerbahçe taraftarı olabiliyor. Sizlerin Bursa’da yaşayan bu bayanlara karşı tutumlarınız nasıl?

Gökçe Yıldız :
Bu konuda tavrımız çok net. Bizim de aramızda bazı arkadaşlarımız bahsettiğiniz gibi İstanbul takımlarının taraftarlarıyken şimdi bizimle birlikte Bursaspor için mücadele veriyor, hareket ediyor. Şüphesiz yine böyle arkadaşlarımız bize katılmak istiyor fakat çekiniyorlardır. Önceden şu veya bu takımı tutsa dahi şu anda “Bursasporluyum” diyen herkes bizimle birlikte olabilir.

 Bursaspor.Net : Geride bıraktığımız sezon hoca değişiklileri, yanlış transferler, uefa heyecanı ve kongre ile geçti... Önümüzdeki senelerde Bursaspor’u nerede görmek istersiniz?


 Gökçe Yıldız : Her Bursasporlu gibi biz de takımımızı şampiyon olmuş, kupalar kazanmış görmek isteriz. Daha önceki senelerde kümede kalma hesapları yapıyorduk. Geride bıraktığımız sezondaki mutluluğumuz gerçekten farklıydı. Ligi 6. bitirmek beklemediğimiz bir sonuçtu. Ligin sonu hiç gelmesin istemiştik. Uefa ya gidip yurtdışında takımlarla oynayacağımız maçların hayalini kurmaya başladık. Teknik direktörümürüz Sayın Ertuğrul Sağlam’a ve futbolcularımıza teşekkür ediyoruz. Takım bu şekilde motive olmuşken önümüzdeki senelerde de bu heyecanını korursa başarı mutlaka gelecektir. Zirveye oynayan bir Bursaspor olacaktır.


 Bursaspor.Net : Yine sizler gibi Bursasporlu genç arkadaşlarınızın kurmuş olduğu ve heyecanla sürdürdükleri “Listim” oluşumu ile bir bağlantınız veya diyaloglarınız var mı?

 
Gökçe Yıldız :
Bir keresinde hazırlamış oldukları bir panele katılmıştık.Birlikte organizasyonlar yapmak için fikir paylaşımında bulunduk. Daima onlarla birlikte aktivitelerde bulunabiliriz. Eskişehir deplasmanına dahi gitmeyi planlamıştık fakat maçtan bir gün önce “Beyaz Şov” adlı programa katılmış ve ardından bayağı yorulduğumuz için bu organizasyonu gerçekleştiremedik.

Bursaspor.Net : Söylediğin üzere çoğunuz lise öğrencisi- siniz. İleride mutlaka üniversite planlarınız vardır. Peki üyeleriniz üniversite okumak için veya başka bir sebepten dolayı Bursa’dan ayrılır, gruptan uzaklaşırsa grubunuz için herhangi bir dağılma söz konusu olur mu?


 
Gökçe yıldız :
Tribünlerde birlikte olmasak ta mutlaka ileride sosyal yaşantımızda birlikte olacağız. Üniversite öğrenimi sırasında veya başka bir sebepten dolayı şimdiki gibi yakından takip edemeyebiliriz. Fakat her zaman bu oluşumun içinde olacağız.


 Bursaspor.Net : Son olarak, iletmek istediğiniz mesajlarınızı veya düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?


 Gökçe Yıldız : Birçok stadda bayan taraftarların da yer aldığını görüyoruz. Fakat onlar bizim gibi bir grup olarak takımlarını desteklemekten ziyade sadece yakınlarını yalnız bırakmamak adına orada bulundukları ve bayan taraftarlar olarak medyada lanse edildiklerini anlıyoruz. Biz bunu Bursa’da grup olarak başarabildik. Zaten Bursalıların Bursaspor’a olan bağı diğer takım taraftarlarının takımlarına olan bağdan çok farklı bir yerde. Biran olsun kopamıyorlar bu sevgiden. Biz de böyle bağlıyız Bursaspor’a...

Bursaspor.Net : Bizleri kırmayarak katıldığınız ve gerçekleştirdiğimiz röportaj için hepinize çok teşekkür ediyoruz.


Yer : Grup Çeynç Office
Tarih : 27.06.2009
Röportaj : Sungurtekin ÖZTAN & H.Rahmi ÇELİKKOL
Bant Çözümü - Düzenleme : Tolga ÇAKAR
Fotoğraflar : Uğur ÇELİKKOL

Bu röportaj 30130 sefer okunmuştur.

DİĞER RÖPORTAJLAR
 >> 02.12.2011   Michaël Chrétien Basser Röportajı
 >> 12.12.2010   Yılmaz Vural Röportajı
 >> 10.12.2010   Bursa''dan bir film geçti "Adı Aşk Bu Eziyetin"
 >> 10.08.2010   Milli Amigo Birol Röportajı
 >> 27.06.2009   Yeşil İnciler Röportajı
 >> 10.10.2008   Sarı Fırtına Vedat Vatansever Röportajı
 >> 02.09.2008   Kapalıçarşıda Bursaspor Sevgisi
 >> 18.08.2008   Gazeteci Levent Gencelli Röportajı
 >> 15.08.2008   Adnan Örnek Röportajı
 >> 11.07.2008   Okan Yılmaz Röportajı
 >> 06.06.2008   Mustafa Özkeskin Röportajı
 >> 17.12.2007   Fehmizat Bayraktar ile Bursa Ankara Kardeşliği üzerine Röportaj
 >> 15.12.2007   Bursasporlu taraftar dernek ve grup temsilcileri röportajı
 >> 09.05.2007   Hasan Bora Röportajı
 >> 07.11.2006   Sedat 3 Roportajı
 >> 16.02.2006   Miu ve Fresineanu Röportajı
 >> 01.05.2005   Bursaspor'un Kurucuları Röportajı

Tüm Röportajlar  

 
.
 Süper Lig Puan Durumu        
  Takım O G B M P
1 ŞANLIURFASPOR 10 5 5 0 20
2 AMED SPORTİF FAALİYETLER 10 5 4 1 19
3 ÇORUM FK 9 5 1 3 16
4 ANKARASPOR 10 4 4 2 16
5 SOMASPOR 10 4 3 3 15
6 BITEXEN DÜZCESPOR 9 4 3 2 15
7 ANAGOLD 24ERZİNCANSPOR 9 4 3 2 15
8 TARSUS İDMAN YURDU 10 3 6 1 15

Tam  Liste »

.
Sponsorlar


    Bursaspor için internet üzerinde hazırlanmış ilk internet sitesi "Bursaspor. net" Grup ÇEYNÇ Tarafından Hazırlanmaktadır...
Sitenin alt yapısı ve yazılımı Profornet tarafından sağlanmaktadır.

[Bursaspor.Net, Bursaspor Futbol Kulübünün Resmi Sitesi Değildir]
[© 2005-2019 Bursaspor.Net.Tüm hakları saklıdır]