Bursa futbolunun fikir, düşünce, yorum ve arşiv sitesi...
Bursaspor TFF 2. Lig Taraftar Köşesi Kale Arkası Yazarlar Röportajlar Grup Çeynç İletişim  
.
Grup Çeynç / Bursaspor.net Editörden


Merhaba;

Bursa’da doğduk, bu şehrin güzellikleriyle büyüdük. Ne zaman ki şehrin nüfusu milyonu aştı güzellikler, çirkinlikler arasında kaybolmaya ve kirlenmeye başladı. 

Altıparmak’ ta doğdum, büyüdüm. Küçük bir çocukken kulağımda stadyumdan gelen tezahürat sesleri, maç öncesi stadyuma doğru yürüyenlerin gözlerindeki umut ışıltısını görür heyecanlanır, maç çıkışlarında ise caddeden yukarı doğru yürüyenlerin yüzlerindeki ifadeye göre maçın sonucunu anlamaya çalışırdım. 

Babamla ilk gittiğimiz maçın heyecanı, sokağa astığımız ilk bayraklar derken kendimizi metrelerce yeşil- beyazlı bez pankart ve bayrakla uğraşırken bulduk. Aramızdaki şakalarımızda ortaya çıkan çeynç ismi aldı yürüdü, yaptıklarımızla bizden daha ileriye gitti. 90 yılında Eski Aynalı Çarşı’dan doğan grubumuz, tribünde ve normal hayatta omuz omuza duruşumuz sayesinde ortaya seviyeli bir örgütlenmeyi çıkardı.

Seneler ilerledi internet diye birşey çıktı. E-mail nasıl kullanılır, web sitesi nedir derken Bursaspor''u internet ortamına taşıma sevdamız 1996 -97 ''li yıllarda amatörce yapmaya çalıştığımız 1-2 sayfadan ibaret internet sayfaları ile başladı. Herkesin internete aşina olmadığı yıllarda ve herkesin evinde internet olmadığı dönemlerde öyle coşardık ki heyecandan uyuyamaz, ertesi gün interneti olan kişilerle yaptığımızı paylaşmak için can atardık. Bir gün farkında olmadan Bursaspor hakkında ilk internet sitesini yaptığımızı anladık. Bu süreçte Rahmi Çelikkol''la beraber yaptığımız ilk çalışmaları kimse unutmamalıdır. Free (bedava) hizmet sunan internet sitelerinden bursasporfk.com ''a geldiğimizde çoktan Bursa''ya gönül verenlerin internet''te ki buluşma noktası olmuştuk. Bugün geldiğimiz noktada Bursaspor.net Bursaspor tarihi ile özdeşleşmiştir. Bursaspor.net’i bilmeyen Bursaspor tarihini ve web ‘teki sürecini bilmiyor demektir. 

Grup Çeynç olarak bir çok alanda olduğu gibi internet ortamında da ilk internet sitesi bizimle can buldu. Birçok insana ve gruba hizmet ettik. Onları buluşturduk, heyecan duydular, yakında olanlar uzakta olanlar Bursaspor''u bizim özverili ve fedakarlık dolu cabalarımızla yapmaya calıstıgımız internet sitemizle takip ettiler. Her zaman destek verdiğimiz arkadaşlarımız Unitimsah ne mutlu ki Bursaspor.net ''in forum alanından doğmuştur.Sadece onlar mı, belki niceleri bu platformda buluştu bizi örnek aldı ve ilerleyen zaman içinde Bursaspor adına internette daha farklı internet siteleri yaptılar.

Bu süre içinde sitemizi iyi kötü hep canlı tutmaya çalıştık, devamlılık esas oldu. Sitede yer alan fotoğrafların eskiliğinden, görünümünün eskidiğinden şikayet edenler oldu ama bence önemli değildi. Zira önemli olan devamlılıktı. Ve istikrar, devamlılık dendiğinde Bursaspor.net vardı. Internet yayıldı, adı üstünde bir ağ gibi dünyayı kapladı ve sonuçta 2006 sonbaharına geldiğimizde sitemizi gelişen teknolojiye ayak uydurması için tekrar yeniledik. 

Daha önce 1 ocak 2002 ''de yeni yüzümüz ve yeni adresimizle “bursaspor.net” ile yaşadığımız heyecanı sürdürüyoruz. O zaman bu buluşma noktasını sürükleyen Özgür Tetiköz, Alpaslan Keser, Gökhan Çelikliay gibi isimlere; yenileri eklendi. Sungurtekin Öztan, Yıldırım Hacıoğlu, Tonguç Akkuş yeni lokomotifler oldu. Hepsinden önemlisi lokomotiflerin sayısı arttı. Sizler ise hep var oldunuz, evlerinizde, işyerlerinizde, bilgisayarlarınızın ekranları vasıtasıyla hep size konuk olduk bir yerlerde. Ve aslında hep birlikte bu güzel buluşma noktasının mimarları olduk. Sizin ilginiz bizi büyüttü. 

Grup Çeynç adını verdiğimiz oluşumumuzda sesimiz soluğumuz olan Bursaspor.net sayesinde bir çok yaratıcı organizasyona imza atarken kimseyi taklit etmedik. Bayraklarımızdan internet sitemize ve diğer tüm organizasyonlarımıza kadar hep kendi yaratıcılığımızla, farkımızla ortaya çıktık. Ama bizi çekemeyenler, taklit edenler içimizden çıkarak bizi kötüleyenler oldu. Bunlar gayet normal. Meyve veren ağaç taşlanır.Kopyacılık her zaman en kolayıdır. Yazdıklarımızdan, tarzımıza kadar herşeyimiz taklit edilmeye çalışıldı ama başarılı olunamadı. Bizler temelden varız ve sürekli olacağız. Önemli olan sürekli olmaktır.ve yolumuzda ilerlerken her zamanki çizgimizden ödün vermeyeceğiz.

Hersey den önce şu gerçek net bir sekilde bilinmelidir ki bizim Bursaspor’a olan sevgimiz ve saygımız onu Bursa Kentinin değerlerinden biri olarak görmemizden kaynaklandı ve bu söylemin hep arkasında durduk. Bursa’yı sevmek Bursaspor’u da sevmektir diye haykırdık hep. Bu noktadan hareketle Bizler Bursaspor’u yalnız bırakmayarak sonuna kadar sahip çıkacağız. Nasıl ki Bursa da bir tarihi binaya, eve, çarşıya saldırı yapıldığında harekete geçiyorsak ; Bursaspor’a da kötü ellerin uzanmasına izin vermeyeceğiz. İşte bu noktada Bursaspor.net bizim sesimizi duyurabileceğimiz, kalemimizin, fikrimizin herşeyden daha güçlü olduğunu vurgulayabileceğimiz bir alan olacaktır. Bunu yapmazsak meydan kentin her türlü değerini kendi çıkarları için kullananlara kalacaktır. Öyle davrananlarla gelinen noktanın ne olduğunu yakın geçmiş bize göstermedi mi?

Özellikle son yıllarda Bursa şehrinin sosyal yapısındaki tahribatın etkisi heryerde görülüyor. Bunun Bursaspor’u da bilinmezlere ve çözümsüzlüklere götüreceğini hatırlatmak zorundayım. Bursa’nın kendi içindeki dinamiklerinin özellikle sağduyulu gençlerinin artık bu tarz platformlarda öne çıkması çok önemlidir. 

Bizler Bursalı olmanın tüm özelliklerini üzerinde barındıran, her noktasından saldırıya uğramakta olan savunmasız bir Bursa ‘da olağanüstü mücadele veren ve köklerinden kopmayan birkaç genciz sadece...

Teknolojinin olanakları, şeffaflık ve nitelikli veri akışıyla buluşturulduğunda toplumsal denetim tahmin edeceğinizden daha iyi noktalara gelir. İşte Bursaspor.net’in önemi burada da öne çıkıyor...Gerekli olan sadece bu önemi kavramak. Kavranması gereken bir başka önemli nokta ise bizlerin nasıl sevgiyle, istekle ve hiçbir şey beklemeden bu güzelliği, Bursaspor.net’i yarattığımızdır.

Bizler, sizlerin desteğiyle daha iyi günlere doğru gitmek Bursa şehrini ve Bursaspor’u layık olduğu yerlerde görmek istiyoruz , ama sizlerle...

Ve unutmadan; Bursaspor.net artık bu şehirde yeni bir misyon üstlenmiştir. Bursaspor.net bundan sonra bu şehre ve takımına emek vermiş insanlar için bir kaynak ve arşiv sitesi görevini üstlenecektir.Bu anlamda sitemizde saklamamızı istediğiniz her tür fotoğraf yazı dökümanı bekleriz. Bize her zaman destek olan bir büyüğümüzün de söylediği gibi Grup Çeynç ve Bursaspor. net vizyonu sadece Uludağ ile Samanlı dağları arasında sıkışmış kalmış insanlardan oluşan bir topluluk değildir. Bizi her zaman taklit edenlere, örnek alanlara yeni bir konu daha çıktı... 

2011 MART BURSASPOR.NET TEKRAR YENİLENDİ

2011 yılı ilk aylarında Bursaspor.net sitemizi tekrar yeniledik. Bundan sonra amacımız sitemizi Bursa'nın, Bursa futbolunun fikir, düşünce ve arşiv sitesi olması. Farklı konuları barındıran ve size geçmişte yolculuk yaptıracak kale arkası bölümü, arşiv niteliğinde bir fotoğraf galerisi ve özel yazarları ile sitemiz yayın hayatına devam ediyor.

Saygılarımla,
Uğur ÇELİKKOL / Bursaspor.net Editör 01.03.2011Bu bölüme ait diğer sayfalar;

 
 
.
 Süper Lig Puan Durumu        
  Takım O G B M P
1 ŞANLIURFASPOR 10 5 5 0 20
2 AMED SPORTİF FAALİYETLER 10 5 4 1 19
3 ÇORUM FK 9 5 1 3 16
4 ANKARASPOR 10 4 4 2 16
5 SOMASPOR 10 4 3 3 15
6 BITEXEN DÜZCESPOR 9 4 3 2 15
7 ANAGOLD 24ERZİNCANSPOR 9 4 3 2 15
8 TARSUS İDMAN YURDU 10 3 6 1 15

Tam  Liste »

.
Sponsorlar


    Bursaspor için internet üzerinde hazırlanmış ilk internet sitesi "Bursaspor. net" Grup ÇEYNÇ Tarafından Hazırlanmaktadır...
Sitenin alt yapısı ve yazılımı Profornet tarafından sağlanmaktadır.

[Bursaspor.Net, Bursaspor Futbol Kulübünün Resmi Sitesi Değildir]
[© 2005-2019 Bursaspor.Net.Tüm hakları saklıdır]