Bursa futbolunun fikir, düşünce, yorum ve arşiv sitesi...
Bursaspor TFF 2. Lig Taraftar Köşesi Kale Arkası Yazarlar Röportajlar Grup Çeynç İletişim  
.
Bursaspor / Nostalji turu


Bursaspor.net "Az Bulunan Fotoğraflarla Nostalji Turu"
..........................................................................................................
BURSASPOR KURULUYOR
Bursaspor.net nostalji turu bölümünde size Bursaspor tarihinde kısa bir yolculuk yaptıracağız. Bursaspor 1963 yılında Acar İdmanyurdu, Akınspor, Pınarspor, İstiklal spor ve Çelikspor’un birleşmesiyle kuruldu. Yeşil-beyazlılar 1966-67 sezonunda 2.Lig’de şampiyonluğu elde ederek tarihinde ilk kez 1.Lig’e yükseldi. Takımın teknik patronluğunu Sabri Kiraz - Muhtar Tucaltan ikilisi yapıyordu. Fotoğraf bu sezona ait.
Soldan sağa:
Ayaktakiler: İsmail Tartan, Osman Uçaner, Osman Celep, Turgut Ertan, Mest Şen, Rial Sellam, Müfit Gürsu
Oturanlar: Mustafa Altıntaş, Ersel Altıparmak, Taner Çığıraç, Vedat Okyar
Resimde ayakta duranlarda soldan 6.sırada yer alan Faslı Rial Sellam, Bursaspor tarihinin ilk yabancı oyuncusu. Duran toplardaki becerisiyle, kornerden attığı gollerle hatırlanıyor. Bazı sitelerde bir zamanlar Barcelona’da oynadığı yazıyor. Ancak ben böyle bir bilgiye ulaşamadık. Rial, Bursaspor tarihinin ilk yabancısı olmasının yanı sıra Türkiye’ye gelen ilk Afrikalı futbolcu dahi olabilir. Oturanlarda en başta yer alan Mustafa Altıntaş, Galatasaray’dan ve Kocaelispor’dan hatırlayacağınız Yusuf Altıntaş’ın babası. Yusuf Altıntaş Bursaspor’da bir dönem antrenörlük yapmıştı. Yusuf’un oğlu Batuhan da şu an Bursaspor forması giyiyor. Yani ailenin üç kuşağının da yolu kaderin cilvesi olarak Bursaspor’la kesişti. Vedat Okyar’ı tanıtmaya gerek yok herhalde. Fotoğraftaki efsaneler Mesut Şen ve Ersel Altıparmak’a ise altta tekrar değiniyoruz.
.
MESUT SEN EFSANESI
Mesut Şen gerçek bir Bursaspor efsanesi. Özel seyircisi olan, çalımları driplingleri hala hatırlanan bir oyuncu. Bursaspor’da 1963-73 yılları arasında 222 lig maçı oynadı ve 44 gol attı. Kaptanlık yaptı. 1973-75 yılları arasında ise Beşiktaş’ta forma giydi. Mesut Bursaspor henüz 2.Lig’deyken 1966 yılında İngiltere’ye karşı Ümit Milli formayı giydi ve yeşil-beyazlılardan milli takıma giden ilk oyuncu oldu. İngiltere’nin 2-0 kazandığı bu karşılaşmada Milli Takım kadrosu 1. Ali Artuner( Göztepe ), 2. İhsan Büyükbuğdaypınar( Beşiktaş ), 3. Onursal Uraz( Hacettepe ), 4. Yılmaz Şen( İstanbulspor A.Ş ), 5. Talat Özkarslı( Galatasaray ), 6. Tuncay Becedek( İzmirspor ), 7. Ayfer Elmastaşoğlu( Altay ), 8. Mesut Şen( Bursaspor ), 9. Nedim Doğan( Fenerbahçe ), 10. Sanlı Sarıalioğlu( Beşiktaş ), 11. Yusuf Tunaoğlu( Beşiktaş ) şeklindeydi. Türkiye’nin Bulgaristan’a 2-0 yenildiği özel maçta ise ilk kez A Milli oldu. Mesut Şen, toplamda 8 kez A, 11 kez de Ümit Milli Takım’da oynadı.
.
İLK BASBAKANLIK KUPASI
Bursaspor'un kazandığı ilk Başbakanlık Kupası Ersel Altıparmak'ın ellerinde. Ersel, Mesut Şen ile birlikte yeşil-beyazlı kulübün efsanelerinden. İkili arasında müthiş bir uyum var. Bir yazıda ikili şöyle ifade edilmiş. " Mesut ve Ersel, iki ayrı bedende düşünen, tek bir beyin gibidirler. Herkesçe bilinir ki, onları engelleyebilecek yegâne uğraş, top ayaklarına geçene kadardır. Ve yine bilinir ki, Mesut’u “Mesut” yapan Ersel’dir, Ersel’i de “Ersel” yapan Mesut…" Bursa'da o dönem doğan çok sayıda erkek çocuğa bu ikilinin isimleri verilmiş. Ersel Altıparmak ile ilgili notlardan biri TSK'dan çıkarılan 1459 Harbiye öğrencisinden biri olması. Başbakanlık Kupası'nın kazanıldığı maçla ilgili detaylar ise burada
27/06/1971 20:00 19 Mayıs Stadyumu, Ankara
Hakemler: Muzaffer Sarvan, Fehmi Pazarcı, Yavuz Tunç
Fenerbahçe 0-1 Bursaspor - uzatma
0-1 Vahit Kolukısa 111
Fenerbahçe - 1970-1971 Türkiye 1. Ligi ikincisi
Yavuz Şimşek, Levent Engineri, Ercan Aktuna, Yılmaz Şen, Serkan Acar (Tacettin Ergürsel), Ziya Şengül, Fuat Saner (Ersoy Sandalcı), Nedim Doğan, Yaşar Mumcuoğlu, Ogün Altıparmak, Zeki Temizer
Teknik adam: Constantin Teaşcă (ROM)
Bursaspor - 1970-1971 Türkiye Kupası finalisti
Osman Hüseyin "Osman Uçaner", Müfit Gürsu, Haluk Erdem, İsmail Tartan, Vahit Kolukısa, Cengiz Yazıcı, Ersel Altıparmak, Orhan Özselek, Necati Göçmen, Cemal Topaloğlu (Mehmet Tan), Sinan Bür (Sacit Karabaş)
Teknik adam: Tomislav Kaloperović (YUG)
.
ESKISEHIR KARSISINDA KAÇAN TÜRKİYE KUPASI
Bursaspor, 1970-71 sezonunda tarihinde ilk kez Türkiye Kupası'nda finale yükseldi. Finalde rakip Eskişehirspor'du. İlk maçı 1-0 kazanan yeşil-beyazlı ekip rövanşı 2-0 kaybedince kupaya uzanamadı.
13/06/1971 16:00 Atatürk Stadyumu, Bursa - Doğan Babacan, Özcan Gürkaynak, Güngör Tuncel
Bursaspor 1-0 Eskişehirspor
1-0 Ersel Altıparmak 85
Bursaspor
Osman Hüseyin "Osman Uçaner", Müfit Gürsu, İsmail Tartan, Haluk Erdem, Vahit Kolukısa, Cengiz Yazıcı, Ersel Altıparmak, Orhan Özselek, Mesut Şen, Cemal Topaloğlu (Necati Göçmen), Sinan Bür (Mehmet Tan)
Coach: Tomislav Kaloperović (YUG)
Eskişehirspor
Mümin Özkasap, Abdurrahman Temel, İsmail Arca "B.İsmail", Süreyya Özkefe, Faik Şentaşlar, Kamuran Yavuz, Vahap Özbayer, Burhan İpek "B.Burhan" (Nuri Toygün 78), Halil Güngördü (Doğan Tepeçalı), Fethi Heper, Ender Konca
Coach: Abdullah Gegić (YUG)
---
20/06/1971 16:00 Atatürk Stadyumu, Eskişehir - Ömer Karadağ, Hilmi Ok, Erkan Göksel
Eskişehirspor 2-0 Bursaspor
1-0 Halil Güngördü 27, 2-0 Halil Güngördü 65
Eskişehirspor
Mümin Özkasap, İlhan Çolak, İsmail Arca "B.İsmail", Süreyya Özkefe, Abdurrahman Temel, Kamuran Yavuz, Burhan İpek "B.Burhan", Vahap Özbayer, Halil Güngördü, Fethi Heper, Ender Konca
Coach: Abdullah Gegić (YUG)
Bursaspor
Osman Hüseyin "Osman Uçaner", Müfit Gürsu, İsmail Tartan, Haluk Erdem, Sacit Karabaş, Cengiz Yazıcı, Ersel Altıparmak, Orhan Özselek (Mehmet Tan), Necati Göçmen, Vahit Kolukısa, Sinan Bür (Cemal Topaloğlu)
Coach: Tomislav Kaloperović (YUG)
.
SEDAT 3
Bursaspor tarihinin en özel isimlerinden Sedat Özden ya da daha bilinen şekliyle Sedat 3. Profesyonel kariyeri boyunca sadece Bursaspor'da oynadı. Şampiyonluk yaşamamış bir Anadolu takımında forma giymesine rağmen 33 kez A Milli olması üstelik A Milli Takım'da kaptanlık yapması başlı başına bir hikaye. Takıma geldiğinde Habeş Sedat ve Sedat Özbağ da kadroda yer aldığı için Sedatların en genci olarak Sedat 3 olarak anılmaya başlandı. Futbolu bıraktıktan sonra Bursaspor'da menajerlik ve yöneticilik de yaptı.
NOT:
* Başka hiç bir site ve gazeteye röportaj vermemiş olan Sedat Özden'in Bursaspor.net sitemizdeki Sedat 3 röportajını mutlaka röportajlar bölümünde okuyunuz.. !
.
1972-73 SEZONUNDA BURSASPOR
Soldan sağa
Ayaktakiler: Mesut Şen, Vahit Kol, İsmail Tartan, Osman Uçaner, Haluk Erdem, Güvenç Kurtar
Oturanlar: Orhan Özselek, Sinan Bür, Cemil Kezer, Hayrettin Endersert, Baykul Tüysüz.
Foto: Mehmet Mehmet Gerceksi arşivi
Bu sezon Bursaspor'da Tomislav Kaloperovic daha sonra da Metin Oktay teknik direktörlük yaptı. 1970-73 yılları arasında takımı çalıştıran Kaloperovic, yeşil-beyazlı kulübün ilk yabancı teknik direktörü. Bursaspor'un sezona üç santrafor; Baykul Tüysüz, Güvenç Kurtar ve Tezcan Ozan'ı alarak başlaması ilginç notlardan biri. Alt sırada sol başta yer alan Orhan Özselek ilerleyen yıllarda Bursaspor başkanlığı görevini yürüttü. Bu aynı zamanda Mesut Şen'in son sezonu oldu. Bu sezon öncesi takımın emektarlarından İrfan Rubacı futbolu bırakarak mesleği olan avukatlığa başladı. Futbolculuk sonrası avukatlık da az rastlanan bir durum.
.
1973-74 TURKIYE KUPASI
1973-74 sezonunda Türkiye Kupası'nda final oynayan Bursaspor, 1-0 ve 0-3'lük sonuçlarla kupayı kaybetti. Ancak Fenerbahçe lig şampiyonu olduğundan Türkiye'yi bir sonraki sezon Kupa Galipleri Kupası'nda temsil etme hakkını kazandı. Bursasporaynı sezon Başbakanlık Kupası maçında Beşiktaş'a 3-2 yenildi. Fotoğraflar ise yeşil-beyazlıların Avrupa'ya çıktığı 1974-75 sezonundan.

Fotolar: Mehmet Gerceksi arşivi.
Renkli resimde alt sıra sol başta bulunan Sacit Karabaş'ın Bursaspor altyapısının ilk ürünü olduğunu not olarak belirtelim.
Siyah beyaz foto :
 

Ayaktakiler: Rasim Kara, Sedat Özden, Baykul Tüysüz, Kemal Batmaz, Vahit Kol, Hayrettin Endersert
Oturanlar: Vahap Çeki, İhsan Kavak, Feridun Özdiker, Ali Kahraman, Cemil Kezer
.
.
.
.
.
.
.
Renkli foto Soldan sağa

Ayaktakiler: Orhan Özselek, Rasim Kara, Vahit Kol, Sedat Özbağ, Turan Karadoğan, Kemal Batmaz
Oturanlar: Sacit Karabaş, Gürol Arkan, Vahap Çeki, Ali Kahraman, Sinan Bür
.
.
.
.
FINN HARPS MAÇI
1974-75 sezonunda Kupa Galipleri Kupası'nda mücadele eden Bursaspor ilk turda İrlanda temsilcisi Finn Harps'ı 4-2 ve 0-0'lık skorlarla eledi. Ali Kahraman Bursaspor'un Avrupa kupalarında ilk golünü atan isim oldu. İkinci turda İskoç ekibi Dundee United ile karşılaşan yeşil-beyazlılar, evinde 1-0 yendiği rakibi ile deplasmanda golsüz berabere kalarak son sekize kaldı. Çeyrek finalde rakip Dinamo Kiev'di. Bursa'da 1-0, Sovyetler Birliği'nde 2-0 kaybeden Bursaspor elendi. Lobanovsky yönetimindeki Dinamo Kiev o sezon kupayı müzesine götürdü. Fotoğrafta Bursaspor kaptanı Sinan Bür, Dinamo Kiev kaptanı Kolotov ile seremonide. Sinan Bür, 1973-74 sezonunda henüz 23 yaşındayken Bursaspor'a kaptan oldu. O dönem 1.Lig'deki en genç kaptandı.
 
.
.
.
.
.
.
.
.
.
1979-80 SEZONUNDA BURSASPOR
Soldan sağa
Ayaktakiler: Mehmet Özgül, Recai Özdemir, Sedat Özden, Erdinç Kayan, Talip Işıktan, Nezihi Tosuncuk
Oturanlar: Özer Yurteri, Sinan Bür, Sedat Özbağ, Bahtiyar Yorulmaz, Kadir Çattık
Bursaspor, sezona teknik direktör Necdet Niş yönetiminde başladı ancak işler yolunda gitmeyince Muhtar Tucaltan göreve getirildi.Kötü başlangıca karşın toparlanan yeşil-beyazlılar 25.haftada Rizespor'u yenerek liderlik koltuğuna oturdu. Fakat son 5 maçta kötü neticeler gelince Bursaspor sezonu 4.sırada bitirdi. Bu, 2009-2010 sezonuna kadar yeşil-beyazlıların 1.ligde elde ettiği en iyi derece olarak kaldı. Bahtiyar Yorulmaz, bir süre kadro dışı bırakılmasına rağmen 12 golle Mustafa Denizli'yle birlikte gol krallığını paylaştı. Yorulmaz böylece Bursaspor'un 1.Lig'deki ilk gol kralı oldu. 1979 yılında Bursaspor'un Vakıfköy Tesisleri resmen hizmete girdi.
.
.
.
.
.
.
.
.
1983-84 SEZONUNDA BURSASPOR
Soldan sağa:
Ayaktakiler: Ergin Parlar, Eser Kardeşler, Mahmut Kılıç, Arif Abanozoğlu, Semih Yuvakuran, Sedat Özden
Oturanlar: Erdinç Kayan, Beyhan Çalışkan, Yalçın Çimen, Minas Asa, Galip Değerli
Fotoğraf: Mehmet Gerceksi
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
1985-86 SEZONUNDA BURSASPOR
Soldan sağa

Ayaktakiler: Taygun Erdem, Yalçın Gündüz, Atilla Kerekes, Eser Kardeşler, Gürsel Hattat, Sedat Özden
Oturanlar: Hamit Ayden, Mihaily Tulipan, Salih Salimoğlu, Beyhan Çalışkan, Erdinç Kayan
Bursaspor 1985-86 sezonunda ligde çok kötü bir grafik çizdi. Sezona Laszlo Szarvas yönetiminde başlayan yeşil-beyazlıları daha sonra Muhtar Tucaltan, ardından da Tomislav Kaloperovic çalıştırdı. Ligdeki kötü gidişe karşın Bursaspor tek maçlı eliminasyon sistemine göre oynanan Federasyon Kupası'nda başarılı oldu ve finale yükseldi. Bursa Atatürk Stadı'nda oynanan finalde Altay'ı 2-0 yenen Bursaspor kupayı ilk kez müzesine götürdü.
28/05/1986 16:00 Atatürk Stadyumu, Bursa - Coşkun Kutay, Ethem Atasoy, Necdet Akkoç
Bursaspor 2-0 Altay
1-0 Mihály Tulipán 45, 2-0 Beyhan Çalışkan 60-pen
Bursaspor
Eser Kardeşler, Taygun Erdem, Erdinç Kayan, Attila Kerekes, Yalçın Çimen, Beyhan Çalışkan, Salih Salimoğlu, Sedat Özden, Hamit Ayden (Kadir Çaltık 81), Mihály Tulipán (Taner Ertaş "B.Taner" 79), Gürsel Hattat
Teknik adam: Tomislav Kaloperović (YUG)
Altay
Ercan Ertemçöz, Önder Bilgin, Zafer Bilgetay, Miodrag Ješić, Ümit Kayıhan, Turgut Uçar, Erdi Demir, İsa Ertürk, Şeref Emeç "K.Şeref", Reha Kapsal, Mirza Sejdić (Serdar Berkin 73)
Teknik adam: Kemal Omeragić (YUG)
Bursaspor sezon sonunda ligden düştü. Fakat statü gereği kupayı alan takım ligde kaldığından yoluna 1.Lig'de devam etti. Sedat Özden Bursaspor kariyerini kupayla noktaladı. Kaloperovic 1971'deki Başbakanlık Kupası'nın ardından bir kupaya daha imzasını attı. Bursaspor, 1986'da Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı uzatmada Beşiktaş'a 2-1 kaybetti.
.
GÖLDE FACİA
Fotoğrafta Bursaspor'un Macar oyuncuları Tulipan ve Kerekes, Sedat Özden ile birlikte. Kupa şampiyonu yeşil-beyazlı takım, Cumhurbaşkanlığı Kupası maçı hazırlıklarını sürdürürken, Macar futbolcu Tulipan, ailesiyle birlikte Apolyont gölünde sandal turu esnasında kaza geçirdi, eşi ve kızıyla birlikte yaşama veda etti. Bu olay tüm Bursa’yı üzüntüye boğdu.
.
1987-88 SEZONUNDA BURSASPOR
Soldan sağa
Ayaktakiler: Erhan Aslan, Yalçın Gündüz, Ahmet Suphi Evke, Ahmet Kılıç, Gürsel Hattat, Esat Bayram
Oturanlar: Turan Şen, İslam Otlan, Beyhan Çalışkan, Nejat Biyediç, Şenol Ulusavaş.
1986-87 sezonunda Bursaspor ligden düştü. Ertesi sezon yeşil-beyazlılar uzun yıllar sonra ikinci ligdeki ilk maçına çıktı ve Aydınspor’u 4-0 yendi. Bu arada ilginç bir gelişme yaşandı. 1986-87 sezonunda Zonguldakspor ile Boluspor arasında oynanan ve Boluspor’un deplasmanda 2-1 kazandığı maçta şike yapıldığı gerekçesi ile sonucun tescilinin iptal edilmesi için Kocaelispor Kulübü’nün açtığı dava Ankara’da kabul edildi. Mahkeme, yürütmeyi durdurma ve Kocaelispor’un 1.Lig’e yükseltilmesine karar verdi. Bu karar üzerine Bursaspor da yönetmeliğe göre iki takımın futbolcuları arasında şike yapılması durumunda her iki takımın da hükmen yenik sayılması ve 4 puanının silinmesi için mahkemeye başvurdu. Mahkeme Bursaspor’un itirazını haklı buldu ve Bursaspor’un yeniden 1.Lig’e yükselmesine karar verdi.
Durdurulan ligler Kocaelispor ve Bursaspor’un da katılımıyla başladı. 3 puan uygulamasının ilk kez hayata geçirildiği ligde Bursaspor 5.oldu. Eski futbolcu Orhan Özselek'in başkanlığında, Nevzat Güzelırmak'ın teknik direktör olarak görev yaptığı ve 2.Lig için kurulan kadro 1.Lig'de son derece başarılı oldu.
.
.
.
.
.
.
BURSA’DAN AJAX GECTI
Bursaspor küme düştüğü 1986-87 sezonunda Türkiye'yi Kupa Galipleri Kupası'nda temsil etti. Sahasındaki ilk maçı 2-0 kaybeden yeşil-beyazlı ekip, rövanşta da 5-0 yenilerek elendi. Ajax, o sezon Kupa Galipleri Kupası'nın sahibi oldu. Fotoğrafta Ajax Teknik Direktörü Johan Cruyff, Bursa Atatürk Stadı'nda takımının antrenmanı öncesi Haluk Semiz ve Sinan Bür ile birlikte.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
ŞAMPIYON 2.LİG TAKIMI
Bursaspor'un amatör takımı, 1985-86 sezonunda Türkiye Şampiyonu oldu. Bu ekip 1987-88 sezonunda 3.Lig'de şampiyon olarak 2.Lig'e çıktı. Ertesi sezon Hasan Bora yönetiminde aynı başarıyı 2.Lig'de tekrarlayan yeşil-beyazlılar 1.Lig'e yükseldi. Statü bir profesyonel kulübün aynı ligde iki takımla temsiline izin vermiyordu. Bursaspor'a 1 Milyar tazminat verilerek olay kapatıldı. O dönem başkan İbrahim Yazıcı'ydı. Şampiyon takım dağıldı. Bu ekipten ayrılan bazı oyuncular Aydınspor'a giderek Ege ekibinin başarısına büyük katkıda bulundu.
FOTO: 5 yıl içinde amatör kümeden 1.Lig'e kadar ilerleyen Bursaspor takımının 3.Lig şampiyonluğu kutlamaları
.
1990 - 91 BURSASPOR
1990-1991 sezonunda Bursaspor
Soldan sağa
Ayaktakiler: Nejat Biyediç, Mehmet Tezcan, Erhan Kiremitçi, Adnan Örnek, Taner Ertaş, Hakan Şükür
Oturanlar: Mircea Rednic, Ali Nail, Ersel Uzgur, Turan Şen, Ali Beykoz.
.
BAŞBAKANLIK KUPASI 91 - 92 sezonu
Bursaspor, 1991-92 sezonuna Dorde Miliç yönetiminde başladı. Kötü gidiş üzerine göreve Yılmaz Vural getirildi. Kupada başarılı grafik çizen yeşil-beyazlılar Boluspor, Ankaragücü, Altay ve Kocaelispor’u eleyerek finale yükseldi. İki ayak üzerinden oynanan finalin ilk maçında sahasında Trabzonspor'u 3-0 yenen Bursaspor, rövanşı 5-1 kaybedince kupayı alamadı ve büyük hayal kırıklığı yaşadı. Kupa finalisti olarak lig ikincisi Fenerbahçe ile Başbakanlık Kupası'nda karşılaşan yeşil-beyazlı ekip, rakibini 3-1 yenerek kupayı tarihinde ikinci kez müzesine götürdü.
20/05/1992 18:00 19 Mayıs Stadyumu, Ankara - Kazım Ünlüsoy, Halit Gerçeker, Osman Erdal Fırat
Fenerbahçe 1-3 Bursaspor
1-0 Aykut Kocaman 3, 1-1-pen Ali Nail Durmuş 20, 1-2 Hakan Şükür 62, 1-3 Vedat Vatansever 71
Fenerbahçe
Engin İpekoğlu, Nuri Kanburoğlu, Turhan Sofuoğlu (Ümit Birol 62), Müjdat Yetkiner, Semih Yuvakuran, Hakan Tecimer, Gérson Cândido de Paula "Gérson", Oğuz Çetin, Rıdvan Dilmen (Ahmet Suphi Evke 46), Tanju Çolak, Aykut Kocaman
Teknik adam: Jozef Vengloš (CZE)
Bursaspor
Gheorghe Niţu, Ersel Uzgür, Turan Şen, Yalçın Gündüz, Adnan Örnek "B.Adnan", Jan Gabriel, Feyzullah Küçük, Ali Nail Durmuş, Ümit Şengül (Feti Okuroğlu 84), Vedat Vatansever (Ali Beykoz 87), Hakan Şükür
Teknik adam: Yılmaz Vural
.
UNUTULMAZ INTERTOTO KUPASI 94 - 95
1994-95 sezonunda ligi altıncı sırada noktalayan Bursaspor, 1995-96 sezonunda ülkemizi ilk kez düzenlenen Intertoto Kupası'nda temsil etti.
Teknik direktörlüğünü yeşil-beyazlıların efsane isimlerinden Nejat Biyediç'in yaptığı Bursaspor Baliç, Musisi, Ercüment gibi etkili bir forvet hattına sahipti. Yeşil-beyazlılar, Intertoto Kupası'nda İngiltere’nin Wimbledon, Belçika’nın Charleroi, İsrail’in Beitar Jerusalem ve Slovakya’nın Kosice takımlarının yer aldığı grubunu lider tamamladı. İkinci turda Yunan temsilcisi OFI Crete'yi eleyen Bursaspor, çeyrek finalde Alman takımı Karlsruher ile eşleşti. Rakibini Bursa'da ağırlayan yeşil-beyazlılar normal süresi 1-1, uzatmaları 3-3 tamamlanan mücadeleyi penaltılarla kaybetti. Elvir Baliç bu maçta Bursaspor'daki ilk resmi golünü attı. Türkiye timsah yürüyüşüyle bu karşılaşmada tanıştı. Yeşil-beyazlılar Karlsruher'i elemeyi başarsa Bordeaux ile eşleşecek Zidane, Lizarazu , Dugarry gibi isimler Atatürk Stadı'na çıkacaktı. İşin ilginci Bordeaux o sezon Intertoto Kupası'ndan UEFA Kupası finaline dek ilerledi, finalde B.Münih'e kaybetti.
FOTO:1 Gançev Karslruhe'ye penaltı atıyor....
FOTO:2  Adnan ve Hassler santra vurusunda...
FOTO: 2 İntertoto kadro /yesil forma

Soldan sağa
Ayaktakiler: Mesut Ünal , Ömer Kılıç, Elvir Baliç, Tuncay Akgün, Selim Özer, Ivko Ganchev
Oturanlar: Majid Musisi, Levent Devrim, Ümit Şengül, Ercüment Şahin, Adnan Örnek
.
.
.
.
.
2005-2006 BURSASPOR LİG A Sampiyonu
2005-2006 Lig A Şampiyonu Bursaspor
Soldan sağa
Ayaktakiler: Serkan Reçber, Yavuz Eraydın, Iulian Miu, Burak Akdiş, Egemen Korkmaz, Serdar Topraktepe
Oturanlar: Yunus Altun, İbrahim Dağaşan, Cornel Frasineanu, Ömer Aysan Barış, Ünsal Aka
2003-2004 sezonu sonunda 1967 yılında adım attığı 1.Lig'e veda eden Bursaspor, 2004-2005 sezonunu Lig A'da geçirdi. Ertesi sezon çok iyi bir performans gösteren yeşil-beyazlılar, şampiyon olarak Süper Lig'e yükseldi. O sezon başkanlık koltuğunda Levent Kızıl otururken, teknik direktör olarak Raşit Çetiner görev yaptı.
.
.
.
.
.
.
.
2009 - 2010 BURSASPOR LIG SAMPIYONU
2009 - 2010 sezonunda Süper Lig beşinci şampiyonuyla tanıştı. Fenerbahçe ile müthiş bir zirve mücadelesi veren Bursaspor, futbol tarihimizin en büyük başarılarından birine imza atarak son maçta mutlu sona ulaştı. Başkanlığını İbrahim Yazıcı, teknik direktörlüğünü ise Ertuğrul Sağlam'ın üstlendiği yeşil-beyazlı takım, kuruluşundan 47 yıl sonra Süper Lig'de şampiyonluğu kazandı.
 
Kadro: 2009-2010 sezonu Süper Lig Şampiyonu Bursaspor
Soldan sağa
Ayaktakiler: Ömer Erdoğan, Hüseyin Çimşir, Ozan İpek, Turgay Bahadır, Tomas Zapotocny, Dimitar Ivankov
Oturanlar: Bekir Ozan Has, Sercan Yıldırım, Volkan Şen, Mustafa Keçeli, Ali Tandoğan
.
BURSASPOR SAMPIYONLAR LIGINDE
Bursaspor 2010-2011 sezonunda Şampiyonlar Ligi'nde
Soldan sağa
Ayaktakiler: Hüseyin Çimşir, Ivan Ergic, Milan Stepanov, Ozan İpek, Öner Erdoğan, Dimitar Ivankov
Oturanlar: Federico Insua, Leonel Nunez, Volkan Şen, Gökçek Vederson, Ali Tandoğan
Bursaspor 2010-2011 sezonunda tarihinde ilk kez Şampiyonlar Ligi'nde mücadele etti. Yeşil-beyazlılar Valencia, Manchester United ve Glasgow Rangers'ın yer aldığı grupta son sırada kaldı. Batalla, Bursaspor'un Şampiyonlar Ligi tarihindeki ilk golünü attı.
Fotoğraf, Bursaspor'un Şampiyonlar Ligi'nde oynadığı ilk maç olan Valencia karşılaşması öncesinden.
.
U 16 TAKIMI SAMPIYON
Çok anlamlı bir foto... Bursasporlu futbolcular, Türkiye Şampiyonu U16 takımını Özlüce Tesisleri'nde alkışlarla karşılıyor.
Her daim üreten, centilmen, güzel futbol oynayan, başarılı Bursaspor takımları görmek dileğiyle...
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Hazırlayan: Uğur ÇELİKKOL / Ocak 2014
Koray Gürtaş'a teşekkürlerimizle...


Bu bölüme ait diğer sayfalar;

 
 
.
 Süper Lig Puan Durumu        
  Takım O G B M P
1 ŞANLIURFASPOR 10 5 5 0 20
2 AMED SPORTİF FAALİYETLER 10 5 4 1 19
3 ÇORUM FK 9 5 1 3 16
4 ANKARASPOR 10 4 4 2 16
5 SOMASPOR 10 4 3 3 15
6 BITEXEN DÜZCESPOR 9 4 3 2 15
7 ANAGOLD 24ERZİNCANSPOR 9 4 3 2 15
8 TARSUS İDMAN YURDU 10 3 6 1 15

Tam  Liste »

.
Sponsorlar


    Bursaspor için internet üzerinde hazırlanmış ilk internet sitesi "Bursaspor. net" Grup ÇEYNÇ Tarafından Hazırlanmaktadır...
Sitenin alt yapısı ve yazılımı Profornet tarafından sağlanmaktadır.

[Bursaspor.Net, Bursaspor Futbol Kulübünün Resmi Sitesi Değildir]
[© 2005-2019 Bursaspor.Net.Tüm hakları saklıdır]